Na giełdach tanieje pszenica

W ubiegłym tygodniu notowania pszenicy w kontraktach terminowych na kluczowych światowych giełdach (w tym Euronext) przeważnie zniżkowały – informują analitycy FAMMU/FAPA.

\"rolnictwo,

Pszenica w najbliższym  kontrakcie na paryskiej giełdzie potaniała o 3,2% do 183,3 EUR/tonę. Jeszcze większe spadki wartości odnotowano na CBoT. Tutaj pszenica w kontrakcie majowym wyceniana była po 181,7 USD/tonę, tj. o 4,7% mniej w porównaniu z końcem zeszłego tygodnia.

Warto odnotować poprawę prognoz dla UE. W ostatnim raporcie francuska firma Strategie Grains podwyższyła przewidywane zbiory zbóż w Unii w bieżącym sezonie do 308,5 mln ton wobec  307,2 mln ton prognozowanych w marcu br..  

Natomiast notowania kukurydzy w kontraktach terminowych były mniej więcej na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego. Ceny kukurydzy w kontrakcie czerwcowym na Euronext wyniosły 164 EUR/tonę – to jest tyle samo co przed tygodniem. Także w Chicago nie zaobserwowano znaczniejszych wahań notowań kukurydzy – spadek o jedynie 0,5% do 148,1 USD/tonę (kontrakt majowy). W USA pszenica tanieje z kilku przyczyn. Po pierwsze nastąpiła poprawa pogody. W pasie upraw pszenicy odnotowuje się opady deszczu, co wpłynie na polepszenie kondycji zasiewów HRW, m.in. dotyczy to środkowych obszarów stanu Kansas. Synoptycy zapowiadają kontynuację deszczowej aury także w weekend.

Drugim czynnikiem spadku notowań pszenicy jest rekordowo niski tygodniowy eksport pszenicy ze Stanów. Jak podało USDA, w ostatnim monitorowanym tygodniu zakontraktowano zaledwie 47,9 tys. ton pszenicy na eksport, co jest najniższym wynikiem w tym sezonie handlowym. Jednocześnie było to znacznie poniżej oczekiwań analityków, które kształtowały się w przedziale od 100 do 300 tys. ton. Tak wolne tempo wywozu jest prawdopodobnie m.in. związane w dalszym umacnianiem się dolara, co wpływa negatywnie na konkurencyjność cenową amerykańskiego zboża w porównaniu do ofert innych kluczowych dostawców. Obecnie amerykańska waluta jest najmocniejsza od około 12 lat.

Taka sytuacja jest natomiast korzystna na unijnych eksporterów. W bieżącym tygodniu KE wydała licencje eksportowe dla 741 tys. ton pszenicy miękkiej, a dotychczasowy wywóz tego gatunku z UE osiągnął już 26,4 mln ton, tj. o 9% więcej w porównaniu z wynikiem w rozpatrywanym okresie sezonu 2013/14. Warto podkreślić, że Unia sprzedaje z sukcesem nie tylko pszenicę konsumpcyjną. W bieżącym sezonie odnotowuje się zwiększenie sprzedaży pszenicy paszowej (zwłaszcza francuskiej) na rynki azjatyckie. W tym kierunku sprzedawany jest również jęczmień. Strategie Grains w ostatniej prognozie podwyższyła przewidywania unijnego eksportu pszenicy w sezonie 2014/15 o 2 mln ton do 32 mln ton.   

W przypadku kukurydzy mamy jak na razie do czynienia ze względną stabilizacją cen. Wyniki eksportu kukurydzy z USA w tygodniu kończącym się 15 kwietnia br. (ilości zakontraktowane) były zgodne z oczekiwaniami analityków (400-600 tys. ton) i wyniosły 588 tys. ton. Skumulowany eksport (zakontraktowany) osiągnął już 38,6 mln ton, mniej co prawda w porównaniu do 42,5 mln ton w analogicznym okresie sezon wcześniej, nadal jednak należy to uznać za dobry wynik sprzedaży.

Czytaj także:

Czy produkcja pszenicy się opłaca? Kalkulacja – styczeń 2015
Czy produkcja żyta się opłaca? Kalkulacja – styczeń 2015

Wspierająco na notowania kukurydzy w USA w dalszym ciągu wpływa utrzymujące się wysokie tempo produkcji bioetanolu, chociaż należy podkreślić, że od czterech tygodniu produkcja stopniowo zwalnia. W tygodniu kończącym się 15 kwietnia br. produkcja bioetanolu w USA po raz kolejny była niższa w porównaniu do wyniku z poprzedniego tygodnia (o 12 tys. baryłek) i wyniosła 924 tys. baryłek dziennie. Zapasy bioetanolu obniżyły się nieco jednak w dalszym ciągu ich poziom należy uznać za relatywnie wysoki – 20,65 mln baryłek. Notowania bioetanolu na CBoT w najbliższym kontrakcie wynosiły pod koniec bieżącego tygodnia 1,412 USD za galon amerykański.

Redakcja AgroNews, fot. dreamstime.com

Źródło: FAMMU/FAPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here