Na jaką pomoc mogą liczyć producenci świń ze strefy ochronnej?

Sytuacja producentów trzody chlewnej na Podlasiu robi się coraz bardziej dramatyczna. Kilka tygodni temu ostatni zakład, który skupował żywiec wieprzowy ze strefy ochronnej, wstrzymał transakcje. Rolnicy mają poważne problemy ze zbytem swoich świń. W ubiegłym tygodniu w resorcie rolnictwa odbyły się rozmowy dotyczące pomocy producentom świń znajdującym się w strefach objętych restrykcjami weterynaryjnymi.

 

\"\"
 

Podczas spotkania omówiono problemy, z jakimi borykają się producenci i hodowcy świń, zwłaszcza w obszarze objętym ograniczeniami (tzw. strefie czerwonej) oraz działania możliwe do podjęcia w celu poprawy tej sytuacji. Producenci poinformowali, że mają problemy ze sprzedażą żywca, a  jedyny zakład ze strefy dotychczas skupujący wstrzymał się z uwagi na problemy ze sprzedażą mięsa. Pojawiły się  też informacje, że w strefie żółtej (strefa I, obszar ochronny) oraz na obszarze całego województwa podlaskiego także występują problemy ze zbytem świń, jednak nie wynikają one z restrykcji administracyjnych.

– W ocenie resortu konieczne jest zatem pilne rozwiązanie problemu ze skupem. Wsparcie długofalowe, w tym na rzecz budowy infrastruktury (ogrodzenia, maty dezynfekcyjne, itp.), wznowienie programu bioasekuracji, a także wsparcie ewentualnej zmiany profilu produkcji – czytamy w komunikacie ministerstwa rolnictwa.

Uzgodniono, że wsparcie powinno dotyczyć gospodarstw produkujących na rynek, nie na własne potrzeby. W szczególności wsparcie na budowę infrastruktury w postaci ogrodzeń powinno być przeznaczone dla większych gospodarstw, produkujących od 50 sztuk świń.

– Obecnie z inicjatywy ministerstwa prowadzone są działania mające na celu ponowne wprowadzenie w obszarze objętym ograniczeniami oraz zagrożenia (strefa II i III) tzw. „Programu bioasekuracji” – poinformował minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

I przypomniał, że wdrażana jest także pomoc finansowa dla producentów świń w odniesieniu do budowy infrastruktury potrzebnej do stworzenia odpowiednich warunków bioasekuracji, w szczególności ogrodzeń i niecek do dezynfekcji. Ponadto resort pracuje nad przygotowaniem programu wsparcia dla producentów, którzy zdecydują się na zmianę profilu produkcji gospodarstwa. Miałoby to wiązać się z odejściem od produkcji trzody chlewnej i przestawieniem się na inną produkcję w rolnictwie.

Czytaj także:
W Wielkopolsce powstał zespół ds. trzody chlewnej

W ocenie ministerstwa rolnictwa konieczne jest  również opracowanie programu wsparcia finansowego polegającego na udzieleniu dopłat do każdej świni celem zrekompensowania niższych cen sprzedaży. W tej sprawie złożony został  już wniosek do Komisji Europejskiej o przyznanie nadzwyczajnych środków wsparcia.

Redakcja AgroNews, fot. MRiRW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here