Na rynku ciągników spore ożywienie. Lider prawie podwoił sprzedaż

W październiku zarejestrowano 784 nowe ciągniki rolnicze. To o 24 proc. więcej niż we wrześniu. Odnotowano również 7 proc. wzrostu w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.

nowe ciągniki

Październik okazał się dobrym miesiącem dla rynku ciągników. Liderujące marki odnotowały wzrosty zarówno w stosunku do września, jak i analogicznego okresu 2017 roku. Nadal nie udało się jednak nadrobić strat z początku roku. Od stycznia do października włącznie zarejestrowano o blisko 650 mniej ciągników niż w pierwszych 10 miesiącach ubiegłego roku – mówi Tomasz Rybak z firmy Martin & Jacob.

Liderzy wzmacniają pozycję

Najwięcej rejestracji odnotowała w październiku marka John Deere. Wydano tablice do 217 ciągników z jej logo, co przełożyło się na 54 proc. wzrostu w stosunku do poprzedniego miesiąca. Sprzedaż wzrosła również o 3 proc. w ujęciu rocznym. Na drugiej pozycji uplasował się New Holland, z liczbą 126 rejestracji. Producent odnotował ich o 27 proc. więcej niż we wrześniu. Taka sprzedaż przełożyła się także na 24 proc. wzrostu w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Trzecia lokata przypadła marce Case IH. Rejestracja 69 traktorów oznaczała dla niej 38 proc. wzrostu w ujęciu miesięcznym. Producent poprawił również o 82 proc. wynik z października 2017 roku.

Królują modele do 100 KM

Najpopularniejszą konstrukcją w październiku był Zetor Major 80 CL. Wydano tablice do 22 takich ciągników. Drugi pod względem popularności był John Deere 5075E. Rejestracji doczekało się 21 egzemplarzy tego modelu. Trzecia pozycja również przypadła zielono-żółtej maszynie. Traktor John Deere o oznaczeniu 5090M został zarejestrowany w październiku 19 razy.

Potrzeby rolników rosną

Najwięcej tablic ponownie wydano na Mazowszu. W październiku zarejestrowano tam 116 ciągników – to o 20 proc. więcej niż we wrześniu. Region odnotował również 10 proc. wzrostu w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Na drugiej pozycji uplasowała się Wielkopolska, z liczbą 110 rejestracji. Potrzeby maszynowe wzrosły tam o 75 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. Osiągnięty wynik był także o 2  proc. wyższy od tego z października 2017 roku. Czołówkę zamknęło Podlasie. Rejestracja 89 ciągników przełożyła się na 56 proc. wzrostu w stosunku do września. Sprzedaż w tym regionie poprawiła się także o 53 proc. w porównaniu z październikiem ubiegłego roku.

Redakcja AgroNews, fot. Case IH

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here