Na stacjach stabilnie. Kierowcy oczekują na tarczę 2.0

Drugi tydzień stycznia nie przyniósł dużych zmian na detalicznym rynku paliw w Polsce. Potaniała co prawda 95-oktanowa benzyna i autogaz, ale skala obniżki była niewielka. Kierowcy z niecierpliwością czekają już na początek lutego, kiedy w życie wejść mają obniżone stawki VAT na paliwa silnikowe.

Na stacjach stabilnie. Kierowcy oczekują na tarczę 2.0
Na stacjach stabilnie. Kierowcy oczekują na tarczę 2.0
Wydarzeniem tygodnia na rynku paliw było z pewnością ogłoszenie przez PKN Orlen partnerów – koncernów Saudi Aramco i MOL, które w związku z unijnymi wymogami dla megafuzji przejmą część aktywów Grupy Lotos. Te zmiany nie będą mieć jednak w najbliższym czasie realnego wpływu na kierowców. Dużo szybciej odczujemy działanie antyinflacyjnej tarczy 2.0 przegłosowanej w czwartek przez Sejm.
 

Droga ropa generuje podwyżki w rafineriach

Zanim kierowcy zobaczą na dystrybutorach obniżki rzędu 70 groszy na litrze benzyny czy diesla, w drugiej połowie stycznia mogą ich zaskoczyć zmiany w odwrotnym kierunku. Paliwa w hurcie od początku roku systematycznie drożeją i dzisiaj 95-oktanowa benzyna kosztuje w rafineriach średnio 4525,40 zł/metr sześcienny a 1 000 litrów oleju napędowego to wydatek rzędu 4752,60 zł. W przypadku benzyny wzrost cen od 1 stycznia to już blisko 50 złotych. Diesel w tym okresie podrożał aż o 132,60 zł.

Niewielka zmienność na stacjach

Mijający tydzień nie przyniósł dużych zmian cen paliw. O jeden grosz potaniała 95-oktanowa benzyna, która kosztuje średnio 5,72 zł/l. Trzygroszową obniżkę zanotował autogaz i jego cena w połowie stycznia to 3,13 zł/l. Na ubiegłotygodniowych poziomach utrzymały się koszty tankowania oleju napędowego i wysokooktanowej odmiany benzyny, które wynoszą odpowiednio 5,77 zł/l i 5,99 zł/l.
W nadchodzących dniach możemy zobaczyć pierwsze w tym roku zwyżkowe korekty detalicznych cen paliw, a podwyżek obawiać powinni się przede wszystkim kierowcy samochodów z silnikiem Diesla. Prognozowane przez e-petrol.pl na nadchodzący tydzień przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 5,69-5,80 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, dla diesla 5,78-5,90 zł/l oraz 3,07-3,15 zł/l dla autogazu.
Źródło: e-petrol.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Agro Show 2022: w tym roku za wstęp trzeba zapłacić

Międzynarodowa Wystawa Rolnicza AGRO SHOW to największa plenerowa wystawa rolnicza w Europie.  Postrzegana jest jako doskonałe miejsce prezentacji najnowszych i najnowocześniejszych maszyn i urządzeń...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,951ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE