Środowy spadek notowań zbóż i rzepaku pogłębił się w czwartek, a do grona taniejących kontraktów dołączyła również soja (cały kompleks sojowy). Sprzyjała temu zapowiedź potrzebnych opadów deszczu na doświadczonych przez suszę terenach Argentyny i południowej Brazylii.
Soja drożała w środę po cięciu przez USDA prognoz dla Ameryki Południowej i notowała ostatnio swoje wielomiesięczne maksima.
Podążając za soją znowu mocno traci rzepak, w przypadku którego ostatnie przeceny, podobnie jak gigantyczne wzrosty, mają charakter głównie spekulacyjny. Styczniowa prognoza USDA podniosła światowe zbiory nasion rzepaku w tym sezonie o blisko 1 mln ton do 69,3 mln ton, ale nadal oznacza to spadek o ponad 5% – rok do roku.
USA – tygodniowe dane o zamówieniach eksportowych były rozczarowujące dla pszenicy (264,5 tys. t) i kukurydzy (457,7 tys. t), ale zgodne z oczekiwaniami dla soi (735,7 tys. t).
Giełda w Paryżu:
Kukurydza spadła poniżej 240 eur/t po 3 tygodniach konsolidacji wokół 245 eur/t.
Pszenica zamknęła dzień na poziomie 265,75 eur/t, co jest najniższym poziomem od połowy października. Kontrakt ten systematycznie tanieje od 24-listopada, kiedy to zaliczył historyczny szczyt w okolicy 310 eur/t.
Rzepak od początku tygodnia skokowo traci, podobnie jak tydzień wcześniej gwałtownie drożał (+10% w minionym tygodniu). Jeszce 7 stycznia ceny nasion były rekordowe na poziomie 848 eur/t-dzienny szczyt i 828 eur/t-zamknięcie. Wczoraj wycena rzepaku na zamknięciu wyniosła nieco ponad 740 eur/t -najniżej od 21-grudnia.