Nadzieja na wyższe ceny trzody dopiero pod koniec roku

Ceny skupu żywca wieprzowego nadal są niskie. Sytuacja nie zmieni się do końca III kwartału 2016 roku – przewidują eksperci z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w Warszawie.

 

\"rolnictwo,

 

–  Presja podaży także na rynku unijnym sprawia, że dopiero w czwartym kwartale ceny skupu (trzody chlewnej – przyp. red.)  mogą zrównać się lub przekroczyć ceny ubiegłoroczne pod wpływem zmniejszenia pogłowia i produkcji żywca. W tej sytuacji należy spodziewać się dalszego wycofywania się mniejszych i mniej efektywnych producentów z chowu trzody chlewnej – ocenia Jadwiga Seremak-Bulge z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w Warszawie.

Analitycy prognozują, że w czerwcu cena trzody może być o 3-5 proc. niższa niż rok wcześniej, co oznacza że zawierać się może w przedziale 4,20-4,30 zł/kg. Jak będzie w późniejszych miesiącach?

W drugim półroczu, ceny trzody mogą stopniowo zbliżać się do poziomów ubiegłorocznych, a następnie je przekraczać. W grudniu cena trzody może więc wynieść około 4 zł/kg. Gdyby tak się stało oznaczałoby to jej wzrost w skali roku o ok. 4 proc. Jeśli po tegorocznych żniwach, ceny na rynku zbóż nie ulegną większej zmianie, a ceny trzody zaczną powoli rosnąć, to warunki chowu będą sukcesywnie poprawiać się. Wówczas można liczyć na zmniejszenie stopy spadku pogłowia, która w grudniu mogłaby wynieść ok. 5 proc., a pogłowie trzody ok. 10 mln szt. Rzeczywiste efekty poprawy warunków chowu i wzrost pogłowia trzody mogłyby jednak nastąpić dopiero w połowie przyszłego roku, gdyż proces wygasania tendencji spadkowej wymagał będzie odpowiedniego czasu – oceniają Jan Małkowski i Danuta Zawadzka z IERiGŻ.

Rok 2016 jest trzecim kolejnym rokiem spadków cen trzody. W I kwartale 2016 r. przeciętna cena skupu wyniosła 4,09 zł/kg i była o prawie 5 proc. niższa niż rok wcześniej, i o 15 proc. niższa niż w I kwartale 2014 r. oraz o 22 proc. niższa niż w I kwartale 2013 r.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Cathy Stanley Erickson

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here