Pszczoła miodna to najbardziej znany z gatunków zapylaczy. Z raportu „Sektor pszczelarski w Polsce 2019” wynika, że w Polsce mamy obecnie około 1,68 mln rodzin pszczoły miodnej pod opieką 77 tys. pszczelarzy. Aktywność pszczół i owadów zapylających ma bez wątpienia znaczący wpływ na wielkość i jakość plonu. Aż 264 gatunków roślin uprawianych na świecie jest całkowicie lub częściowo uzależnionych od zapylania, a około 1/10 masy żywności na świecie pochodzi z roślin zapylanych przez owady.
Dobrostan zapylaczy jest wspólnym celem nas wszystkich, a szczególną rolę w jego realizacji pełnią pszczelarze i rolnicy. Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie PSOR, obecnie większość pszczelarzy (74%) współpracuje z rolnikami. 65% ankietowanych pszczelarzy określa tę współpracę jako dobrą lub bardzo dobrą. Wśród rolników i sadowników odsetek zadowolonych ze współpracy wyniósł 90%.
Współpraca rolnika i pszczelarza jest niezbędna
Współpraca pomiędzy rolnikiem a pszczelarzem może być zainicjowana przez każdą ze stron. Może ona przybierać wiele form, natomiast jej podstawą zawsze będą obowiązujące przepisy prawa, dobre praktyki rolnicze i pszczelarskie, oraz życzliwa, bezpośrednia komunikacja. Pszczelarze często współpracę rozpoczynają od sprawdzenia dostępności miejsca dla pasieki w odpowiedniej bliskości do miejsca uprawy i kontaktują się z właścicielem lub inna osobą uprawnioną do użytkowania terenu. Pasieka taka może zostać zlokalizowana w miejscu nie utrudniającym życia mieszkańcom sąsiednich działek, w odpowiedniej odległości od dróg i budynków. Rolnicy natomiast tak planują prace na polu lub w sadzie, w tym zabiegi ochrony roślin, aby wykonywać je bezpiecznie dla pszczół i innych owadów. Znajomość pobliskich pszczelarzy, w szczególności rozmieszczenia pasiek jest w tym miejscu szczególnie istotna.
– Współpraca rolnika i pszczelarza jest niezbędna do tworzenia zrównoważonego rolnictwa. Dlatego angażujemy się w propagowanie takiej współpracy opartej na partnerskich zasadach i poszanowaniu specyfiki pracy obu stron. To jedno z przesłań prowadzonej przez nas ogólnopolskiej kampanii #PomagamyPszczołomBezLipy” – powiedziała Aleksandra Mrowiec, Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin.
Dobre praktyki pszczelarskie nagradza już od 6 lat Fundacja Akademia Pszczelarstwa i Zrównoważonego Rozwoju, organizator Ogólnopolskiego Konkursu „Pszczelarz Roku”. Organizatorzy poszukują i nagradzają pasjonatów pszczelarstwa, szerzących wiedzę o pszczołach i produkujących wyśmienity miód. Tegoroczny konkurs obejmie również współpracę z rolnikami. W tym roku do grona partnerów wydarzenia dołączyło Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin, które wspólnie z Fundacją przygotowało specjalną nagrodę dla najlepszej pary pszczelarz-rolnik za współpracę przekładającą się na obopólne zyski. Nowa kategoria promuje dobre praktyki oraz integrowanie ze sobą środowiska pszczelarzy z rolnikami.
Zgłoszenia przyjmowane są do 14 sierpnia 2020r.
Formularz można pobrać tu: https://bit.ly/2BDCV2X
Źródło: PSOR