29 września w siedzibie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w XIX edycji konkursu KRUS „Bezpieczne gospodarstwo rolne”, a także w internetowej jego wersji, którą od lat mamy zaszczyt organizować.
Na portalu AgroNews.com.pl wspólnie z Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz PUH „Chemirol” sp. z o.o. przeprowadzono największy w Polsce interaktywny konkurs w branży Agro w kategorii gospodarstw indywidualnych.
W tym roku partnerem strategicznym Internetowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2022” zostało dobrze znane rolnikom PUH „Chemirol” sp. z o.o., które od przeszło 30 lat dostarcza kompleksowe rozwiązania dla rolnictwa w ramach autorskiego programu „Idę po rekord”. Firma konsekwentnie rozbudowuje portfolio produktów w sektorze środków ochrony roślin, nawozów mineralnych i dolistnych, biostymulatorów, adiuwantów, nasion rzepaku i kukurydzy oraz kwalifikowanego materiału siewnego zbóż.
„PUH „Chemirol” z wielką radością przyjęła zaproszenie do bycia partnerem internetowego konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”. Jako dystrybutor produktów rolniczych, zależy nam na bezpieczeństwie zarówno fizycznym, jak ekonomicznym naszych Klientów. Bezpieczeństwo na wsi, dla spółki Chemirol to nie tylko porządek wokół gospodarstwa, ale przede wszystkim dostarczanie Klientom produktów, które są bezpieczne dla nich oraz ich upraw. Produktów, które mają odpowiednie oznaczenie etykietami wskazującymi jak należy je przechowywać i użytkować. To także zapewnienie Klientom poczucia bezpieczeństwa-spokoju, że w danym sezonie osiągną rekordowy plon. Dlatego każdemu z Klientów oferujemy indywidualnie dobrane rozwiązanie, dopasowane na jego pole w ramach programu Idę po Rekord. Chcemy, aby nasi klienci mieli świadomość, że hasło „partner i doradca w rolnictwie” znajduje odzwierciedlanie w życiu codziennym. I na każdym etapie współpracy ze spółką czuli się bezpiecznie”– powiedziała Barbara Czajka, Manager ds. Komunikacji PUH „Chemirol” sp. z o.o.
Tegoroczna edycja internetowego konkursu KRUS cieszyła się olbrzymią popularnością. Internauci oddali ponad 56 tysięcy głosów, wybierając spośród 16 laureatów etapu wojewódzkiego – najbezpieczniejsze „ich zdaniem” gospodarstwo. Na wybrane gospodarstwo można było głosować od 23 sierpnia do 23 września 2022 roku.
Laureatami tegorocznej edycji Internetowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2022” zostali Państwo Justyna i Tomasz Prokopowie z województwa małopolskiego. Na zwycięzców oddano aż 22 532głosów.
Państwo Justyna i Tomasz Prokopowie produkują jaja konsumpcyjne od 20 000 niosek. Dziennie zbierają ich ok. 18 tysięcy, tj. 7 milionów rocznie. Na 5,5 hektarach gruntów uprawiają zboża – pszenicę, pszenżyto i jęczmień na potrzeby paszowe kur.
W uroczystości wręczenia nagród wzięło udział wiele znamienitych gości. Obecny był również minister rolnictwa, który podkreślił wielką rolę konkursu w promowaniu zasad bezpiecznej pracy w gospodarstwach rolnych: Konkurs ten ma przede wszystkim pokazywać jak wielkie jest znaczenie bezpieczeństwa pracy w gospodarstwie rolnym. Dziś liczba wypadków jest o ok. 80 proc. mniejsza niż przed laty. Jednak one w dalszym ciągu się zdarzają. Czasami nawet giną w nich ludzie. Dlatego tak ważne jest propagowanie bezpiecznych zachowań i przestrzeganie zasad bezpiecznej pracy.
Gratulacje laureatom tegorocznej edycji Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2022” złożyła także Prezes KRUS dr Aleksandra Hadzik: Chciałabym Państwu pogratulować wspaniałych osiągnięć. Państwa działania to nie tylko troska o bezpieczeństwo pracy w gospodarstwach rolnych, lecz także dbałość o ich estetykę. Dzięki Państwu pozytywnie zmienia się obraz polskiej wsi, która pięknieje z roku na rok. Starania te są inspiracją dla innych, dla Państwa stanowią natomiast kolejne wyzwania. Stale podnoszą Państwo sobie poprzeczkę – cieszy mnie to, ponieważ o bezpieczeństwo powinno się dbać nieustannie.
Ogólnokrajowy Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne to jedno z wielu działań prewencyjnych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego na rzecz poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwach rolnych. Od 2003 r. w konkursie wzięło udział ponad 22 tysiące gospodarstw indywidualnych, w tym 994 w jego tegorocznej edycji.
Wierzymy, że kolejne edycje konkursu zwiększą świadomość zagrożeń wśród rolników, co zaowocuje jeszcze większym spadkiem wypadkowości na wsi.
AM/Redakcja AgroNews