Najbezpieczniejsze maszyny tylko z tym znakiem!

Prezes KRUS nadaje maszynom i urządzeniom o wysokim poziomie bezpieczeństwa pracy w gospodarstwie rolnym „Znak Bezpieczeństwa KRUS”, w formie zezwolenia uprawniającego producenta do oznaczania konkretnego wyrobu znakiem graficznym KRUS w sposób trwały i używania go w działalności marketingowej.
 

 

\"\"

 

Znak Bezpieczeństwa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, przyznawany jest na podstawie regulaminu, dla krajowych i importowanych maszyn, urządzeń oraz środków ochrony indywidualnej i zbiorowej, które gwarantują użytkownikom zwiększone bezpieczeństwo pracy rolniczej.

Przyznanie znaku może nastąpić na wniosek producenta lub jego przedstawiciela oraz z inicjatywy rolników, ich organizacji i związków zawodowych dyrektora Oddziału Regionalnego KRUS.

Dostawca (producent, importer, sprzedawca) występujący o nadanie „Znaku Bezpieczeństwa KRUS” dobrowolnie poddaje atestacji swój wyrób, zarówno pod względem spełnienia wymogów bezpieczeństwa biernego (konstrukcja) – badania laboratoryjne, jak i czynnego (zaistnienie wypadków z udziałem danego urządzenia w przeszłości – ryzyko szczątkowe), potwierdzonego w praktyce. 

Obecnie aby wyrób został oznaczony Znakiem KRUS musi posiadać:

–    deklarację zgodności WE,
–    ocenę ryzyka szczątkowego, określającego prawdopodobieństwo wystąpienia zagrożeń wypadkowych,
–    certyfikat badania typu WE,
–    oznakowanie znakiem CE,
–    potwierdzenie bezpieczeństwa wyrobu przez ewentualne dodatkowe badania i praktykę (brak wypadków),
–    oznakowanie wyrobu symbolami graficznymi i napisami dotyczącymi bezpieczeństwa użytkowania, zamieszczonymi również w instrukcji obsługi.

 

 

\"\"

 


Czytaj także:
Ciągniki i przyczepy rolnicze na minusie!
Modernizacja parku ciągnikowego w Polsce
Wiek ciągników w gospodarstwach rolnych

Znak Bezpieczeństwa KRUS przyznawany jest w formie zezwolenia uprawniającego dostawcę do oznaczania tym znakiem w sposób trwały konkretnego wyrobu i używania znaku w działalności marketingowej.

W przypadku obniżenia jakości wyrobu w zakresie bezpieczeństwa i ergonomii, występowania w konstrukcji i budowie wad prowadzących do wypadku przy pracy rolniczej przy użyciu tego wyrobu, Prezes Kasy może cofnąć producentowi lub jego upoważnionemu przedstawicielowi prawo posługiwania się z Znakiem KRUS. Zezwolenie uprawniające do oznaczania wyrobu wygasa także z chwilą zaprzestania jego produkcji.

Źródło: Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics