Najnowsze notowania: Ceny zbóż i oleistych w górę

Zbiory pszenicy ozimej w USA są spowalniane przez regularne deszcze, a zaawansowanie żniw sięga 46% w porównaniu do 59% średnio. Dodatkowo w ostatnim tygodniu nadal pogarszała się kondycja pszenicy jarej. Oceny dobra/doskonała pszenicy jarej zostały obniżone o jeden punkt, do 47%, w porównaniu z 70%, biorąc pod uwagę utrzymujący się suchą pogodę w północnych Stanach Zjednoczonych.

Z drugiej strony odbudowuje się kondycja amerykańskiej kukurydzy, co przy dużym wzroście areału zapowiada bardzo duże zbiory. USDA podniosło o 4% do 55% oceny kukurydzy zaliczonej do kategorii dobry/doskonały, w porównaniu z 64% w zeszłym roku w tym samym okresie.

Soja również drożała na rynku amerykańskim, pomimo niewielkiej poprawy kondycji zasiewów w ostatnim tygodniu. USDA podniosło oceny soi o jeden punkt, do 51% dobry/doskonały (62% w zeszłym roku).

Krajowe ceny zbóż. Ile płacą w portach?

Ceny rzepaku rosną

Ceny rzepaku rosły po obu stronach Atlantyku we wtorek w kontekście wzrostu napięcia na Morzu Czarnym. Ceny nasion wspierane są również przez ostatnie zwyżki notowań ropy i olejów roślinnych.

Dzisiaj (12.07.2023) USDA opublikuje swoje miesięczne prognozy podaży i popytu w skali kraju i globalnie. Rynek spodziewa się cięcia prognoz plonów średnich obu głównych amerykańskich upraw (kukurydza i soja).

Andrzej Bąk
Źródło cen: www.barchart.com

Małgorzata Kulma
Małgorzata Kulmahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: m.kulma@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Kolejne ognisko ASF w Wielkopolsce!

Główny Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu 23 w 2024 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w Polsce, na podstawie wyników badań laboratoryjnych...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics