Najwięcej ziemi w Polsce kupują… Wcale nie Niemcy i Francuzi

W ubiegłym roku cudzoziemcy wykupili ponad 1000 ha ziemi w Polsce. Z tego najwięcej, bo prawie 50 proc. trafiło w ręce Holendrów – wynika z najnowszego sprawozdania MSW.

 

\"rolnictwo,

Liczba wydanych zezwoleń na nabycie gruntów oraz ich powierzchnia utrzymują się od kilku lat na zbliżonym poziomie.

– Porównując dane z ostatnich 5 lat należy stwierdzić, iż zarówno liczba wydanych zezwoleń na nabycie nieruchomości gruntowych przez cudzoziemców, jak i ich powierzchnia utrzymuje się na zbliżonym poziomie z wyjątkiem roku 2013, gdzie powierzchnia nieruchomości objętych zezwoleniami była o ok. 32 proc. mniejsza niż w roku 2014 – czytamy w sprawozdaniu MSW za 2014 rok.
 
W 2014 cudzoziemcy uzyskali 271 zezwoleń na nabycie nieruchomości gruntowych o łącznej powierzchni ponad 1000 ha.

Wśród cudzoziemców, którzy otrzymali zezwolenie byli: Ukraińcy (59 zezwoleń na łącznie 20 ha nieruchomości), Niemcy (36 zezwoleń na 78 ha), Holendrzy (15 zezwoleń na 484 ha), Francuzi (13 zezwoleń na 138 ha) i Białorusini (13 zezwoleń na 1 ha).
 
– Biorąc pod uwagę liczbę wydanych zezwoleń, podmioty ukraińskie i niemieckie należy uznać za zdecydowanie dominujące. Na 271 z ogólnej liczby zezwoleń udzielonych osobom fizycznym i prawnym na nabycie nieruchomości gruntowych w roku 2014, ok. 35 proc. zezwoleń otrzymały podmioty ukraińskie i niemieckie – czytamy w sprawozdaniu.
 
Natomiast największa powierzchnia nieruchomości objętych zezwoleniem  – 484 ha trafiła w ręce holenderskich obywateli.
 

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Charles Knowles

Źródło: MSW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here