Nalewajk: konsolidacja branży mięsnej pozwoli na zdobycie nowych rynków

O aktualnym stanie prac legislacyjnych z zakresu bezpieczeństwa epizodycznego i weterynaryjnego oraz o nowych możliwości eksportowych produktów mięsnych podsekretarz stanu Tadeusz Nalewajk rozmawiał z przedstawicielami Polskiej Federacji Branży Mięsnej.

Tadeusz Nalewajk pogratulował inicjatywy skonsolidowania się branży mięsnej w ramach jednej organizacji.

Dziękuję za to w imieniu swoim oraz całego kierownictwa resortu rolnictwa. Takie zorganizowanie się branży pozwala na sprawne wypracowywanie wspólnego stanowiska w wielu bieżących kwestiach oraz ułatwia pozyskiwanie nowych rynków zbytu – powiedział.

Wiceminister przedstawił również informacje dotyczące bezpieczeństwa żywności oraz omówił nowe możliwości eksportowe produktów mięsnych.

Branża rolno-spożwcza jako jedyna przynosi Polsce dodatnie saldo w handlu zagranicznym – przypomniał.

W trakcie spotkania poruszono problemy związane ze stanem prac nad projektem ustawy o genetycznie modyfikowanych organizmach. Dyskutowano również o założeniach do ustawy o Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii. Uczestnicy spotkania zgodnie podkreślali potrzebę skonsolidowania nadzoru nad bezpieczeństwem żywności w jednej inspekcji.

Wiceminister poinformował o wydanej przez Komisję Europejską decyzji, która umożliwia Polsce między innymi podniesienie wieku bydła badanego w kierunku BSE z 30 do 72 miesięcy życia – w przypadku bydła poddanego normalnemu ubojowi. W toku dyskusji omówione zostały również kwestie eksportu polskiego mięsa wołowego do krajów trzecich w związku ze zmianą decyzji Komisji.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

Źródło i fot.: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here