Napięcie na rynkach sięga zenitu. Unijne kontrakty na zboża i rzepak w górę

Prowokacyjne ostrzały w samozwańczych republikach Donieckiej i Ługańskiej podniosły w piątek napięcie na rynkach. W konsekwencji drożały unijne kontrakty na zboża i rzepak. Tymczasem w Chicago sesja zamknęła się w sposób mieszany. Uczestnicy rynku byli ostrożni przed długim weekendem (w poniedziałek obchodzony jest w USA Dzień Prezydenta).

Napięcie na rynkach sięga zenitu. Unijne kontrakty na zboża i rzepak w górę
Napięcie na rynkach sięga zenitu. Unijne kontrakty na zboża i rzepak w górę

W końcówce tygodnia Algieria kupiła na przetargu 720 tys. ton pszenicy, a całość została przydzielona dostawcom z basenu Morza Czarnego, Argentyny i Francji. Francja odzyskała swojego głównego odbiorcę, ale konkurencja na rynku pszenicy jest i będzie duża.

W Chicago kontrakty na soję i kukurydzę rosły w piątek w związku z obawami o poziom południowoamerykańskiej produkcji. Mniejsza dostępność soi i kukurydzy powinna przełożyć się na wzrost amerykańskiego eksportu obu upraw w przyszłości.

W piątek prywatni eksporterzy zgłosili sprzedaż 198 tys. ton nasion soi z dostawą do nieznanych miejsc, podał Departament Rolnictwa USA. Czwarty dzień z rzędu ogłoszono dzienną sprzedaż soi. Rosnący popyt eksportowy wspierał również kontrakty terminowe na olej sojowy, które osiągnęły najwyższy poziom od ośmiu miesięcy.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: www.barchart.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,941ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Polsce nie grozi deficyt zbóż, ale trzeba liczyć się z wysokimi cenami

Napaść Rosji na Ukrainę i blokada czarnomorskich portów spowodowała ogromne ograniczenie możliwości eksportu zbóż tego wielkiego producenta m.in. pszenicy do innych krajów. Problemem jest także...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE