Nie – atomowi, tak – energii odnawialnej!

Energetyka odnawialna to tysiące nowych miejsc pracy – przekonują naukowcy. W Sejmie odbyło się wysłuchanie obywatelskie na temat wdrożenia dyrektywy UE dotyczącej odnawialnych źródeł energii w Polsce – podaje TVP Parlament.

Wraz z rozwojem energetyki odnawialnej w najbliższych latach może powstać 180 tys. nowych miejsc pracy – uważa dr Jarosław Tworóg z Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji. Wyjaśnia, że w ciągu najbliższych 6 lat powinniśmy stworzyć 120 tys. miejsc pracy w tzw. energetyce rozproszonej i ok. 60 tys. miejsc pracy w przemyśle pracującym na rzecz energetyki w tym również na eksport.

Energia pozyskiwana z wiatru, wody i biomasy może być szansą dla drobnych przedsiębiorców i rolników – również uważa prof. Andrzej Radecki, przewodniczący Polskiej Rady Koordynacyjnej Odnawialnych Źródeł Energii. Profesor przekonuje, że może być taką szansą pod warunkiem, że prawo nie będzie zbyt skomplikowane i że będzie wola polityczna stworzenia ustawy przyjaznej przedsiębiorcom. Radecki uważa, że ze skomplikowanym prawem drobni przedsiębiorcy sobie nie poradzą. – Ale do tego musi być wola polityczna, żeby stworzyć taką ustawę i takie przepisy. Zrezygnować z tych wszystkich sztucznych barier – mówił.

Janusz Pilitowski, Dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej Ministerstwa Gospodarki zapewnił, że po stronie rządu jest wola polityczna. Wytłumaczył, że wola ta wynika przede wszystkich z konieczności implementacji przepisów dyrektywy UE oraz z faktu, że wszyscy dostrzegają „pewne problemy w rozwoju dużej, systemowej energetyki”. Janusz Pilitowski powiedział również, że rząd widzi konieczność wspierania „małych źródeł przedsiębiorczości” oraz uważa, że ze wszech miar potrzebna jest aktywność gospodarcza małych gospodarstw domowych.

Pilitowski poinformował, że projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii został skierowany do uzgodnień międzyresortowych.

Zgodnie z planami rządu do 2020 r. Polska ma osiągnąć 15-proc. udział odnawialnych źródeł energii w końcowym zużyciu energii

Źródło: TVP Parlament,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here