Nie będzie płotu oddzielającego lubelszczyznę od województwa świętokrzyskiego

Nie będzie płotu oddzielającego województwo lubelskie od świętokrzyskiego. Ogrodzenie ma stanąć jedynie przy granicy z Mazowszem.

Intencją budowy płotu odgradzającego województwa miało być zatrzymanie migracji zwierząt. Chodziło przede wszystkim o ograniczenie przemieszczania się dzików, które jak podkreślają służby weterynaryjne, są głównym nosicielem wirusa ASF.

Jak podaje portal lublin112: początkowo zaplanowano budowę płotu wzdłuż części województw lubelskiego i podkarpackiego. Decyzję taką podjęły władze województwa, po wykryciu ognisk ASF w okolicach Annopola i Tarnobrzega. Po konsultacjach z Głównym Lekarzem Weterynarii postanowiono zrobić wszystko, aby choroba ta nie dostała się na teren województwa świętokrzyskiego. Znajdują się tam bowiem duże hodowle trzody chlewnej, gdzie w przypadku pojawienia się zachorowań, konieczne będzie wybicie dziesiątek tysięcy świń. Zwłaszcza, że rzeka Wisła, wzdłuż której biegnie granica województw świętokrzyskiego, podkarpackiego i lubelskiego, nie stanowi żadnej przeszkody dla dzików. Zwierzęta te doskonale pływają i potrafią swobodnie przemieszczać się z jednego brzegu na drugi.

Zmiana planów z powodu wysokich kosztów

Planowane ogrodzenie miało mieć 100 km długości i kosztować aż 5 mln złotych. Biegłoby wzdłuż drogi krajowej nr 79 w od strony Krakowa do Sandomierza, następnie obok drogi wojewódzkiej nr 777, która prowadzi od Sandomierza przez Zawichost i kończy się za mostem na Wiśle w Annopolu. Potem aż do granicy z województwem mazowieckim na wysokości Józefowa nad Wisłą – czytamy w lublin112.  W ostatnim czasie plany zostały jednak zmienione. Głównym powodem takiej decyzji, są m.in. wysokie koszty realizacji inwestycji.

Z uwagi na koszty zrezygnowano z budowy tak długiego płotu skupiono się  na odgrodzeniu regionu jedynie od województwa mazowieckiego. Według planów ogrodzenie będzie miało ok. 40 km długości i będzie ciągnęło się od Bałtowa po Starachowice. Koszt prac oszacowano na ok. 1 mln złotych a realizacją zadania zajmą się Lasy Państwowe.

Ogrodzenie ma być gotowe na koniec listopada br.

Oprac. na podst. lublin112

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

W pogodzie diametralne zmiany. Zima zawitała tylko na chwilę

Najbliższy tydzień przyniesie w pogodzie niemal dwie różne pory roku. Pierwsza połowa tego okresu, aż do niedzieli, to przewaga zimowej aury. W niedzielę z zachodu na wschód kraju przemieszczać się...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics