Nie będzie płotu oddzielającego lubelszczyznę od województwa świętokrzyskiego

Nie będzie płotu oddzielającego województwo lubelskie od świętokrzyskiego. Ogrodzenie ma stanąć jedynie przy granicy z Mazowszem.

Intencją budowy płotu odgradzającego województwa miało być zatrzymanie migracji zwierząt. Chodziło przede wszystkim o ograniczenie przemieszczania się dzików, które jak podkreślają służby weterynaryjne, są głównym nosicielem wirusa ASF.

Jak podaje portal lublin112: początkowo zaplanowano budowę płotu wzdłuż części województw lubelskiego i podkarpackiego. Decyzję taką podjęły władze województwa, po wykryciu ognisk ASF w okolicach Annopola i Tarnobrzega. Po konsultacjach z Głównym Lekarzem Weterynarii postanowiono zrobić wszystko, aby choroba ta nie dostała się na teren województwa świętokrzyskiego. Znajdują się tam bowiem duże hodowle trzody chlewnej, gdzie w przypadku pojawienia się zachorowań, konieczne będzie wybicie dziesiątek tysięcy świń. Zwłaszcza, że rzeka Wisła, wzdłuż której biegnie granica województw świętokrzyskiego, podkarpackiego i lubelskiego, nie stanowi żadnej przeszkody dla dzików. Zwierzęta te doskonale pływają i potrafią swobodnie przemieszczać się z jednego brzegu na drugi.

Zmiana planów z powodu wysokich kosztów

Planowane ogrodzenie miało mieć 100 km długości i kosztować aż 5 mln złotych. Biegłoby wzdłuż drogi krajowej nr 79 w od strony Krakowa do Sandomierza, następnie obok drogi wojewódzkiej nr 777, która prowadzi od Sandomierza przez Zawichost i kończy się za mostem na Wiśle w Annopolu. Potem aż do granicy z województwem mazowieckim na wysokości Józefowa nad Wisłą – czytamy w lublin112.  W ostatnim czasie plany zostały jednak zmienione. Głównym powodem takiej decyzji, są m.in. wysokie koszty realizacji inwestycji.

Z uwagi na koszty zrezygnowano z budowy tak długiego płotu skupiono się  na odgrodzeniu regionu jedynie od województwa mazowieckiego. Według planów ogrodzenie będzie miało ok. 40 km długości i będzie ciągnęło się od Bałtowa po Starachowice. Koszt prac oszacowano na ok. 1 mln złotych a realizacją zadania zajmą się Lasy Państwowe.

Ogrodzenie ma być gotowe na koniec listopada br.

Oprac. na podst. lublin112

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here