Copa-Cogeca ostrzega, że zniesienie wsparcia dla zrównoważonych biopaliw pierwszej generacji wytwarzanych z roślin uprawnych wywrze poważne skutki dla rozwoju komercyjnych biopaliw zaawansowanych. Copa-Cogeca wypowiedziała się w związku z debatą unijnych ministrów energii, którzy spotkali się 13 czerwca 2014 r. w Luksemburgu.
Zdaniem Copa-Cogeca to producenci europejskich paliw pierwszej generacji napędzają rozwój biopaliw zaawansowanych, co odzwierciedla się w ich sposobach produkcji. Usunięcie tego wsparcia wywrze poważne reperkusje dla komercyjnego rozwoju zaawansowanych biopaliw.
Biopaliwa przynoszą następujące korzyści: redukcję zależności od ropy naftowej oraz ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, stabilizację rynków towarowych, stymulację zatrudnienia na obszarach wiejskich i gwarancję dostaw niezbędnych pasz.
Inwestycje w sektorze zaawansowanych biopaliw są możliwe jedynie w ramach stabilnych i wiarygodnych ram politycznych, które będą obowiązywać co najmniej do 2030 r. i które obejmą dalsze publiczne wsparcie dla biopaliw wytwarzanych z roślin uprawnych.
Czytaj także:
Produkcja biopaliw jako silnik napędowy produkcji pasz rzepakowych!
Nowa alternatywa w produkcji biopaliw!
Elektrownie wiatrowe: Czy odległość ma znaczenie?
Dlatego tez Copa-Cogeca wyraża sprzeciw wobec wprowadzenia zaproponowanego limitu dla biopaliw wytworzonych z roślin uprawnych w celach na rzecz stosowania odnawialnych źródeł energii w transporcie. Naszym zdaniem co najmniej 8% paliw stosowanych w transporcie powinno pochodzić z biopaliw wytwarzanych z upraw do 2020, a co najmniej 2% to powinny być biopaliwa zaawansowane.
Copa-Cogeca odrzuca wprowadzenie czynników ILUC w przepisach, gdyż nie są one poparte żadnymi dowodami naukowymi. Sprzeciwiamy się również wielokrotnemu naliczaniu, które zwodzi obywateli co do prawdziwego poziomu odnawialnych źródeł energii w unijnej mieszance energetycznej.
Źródło: Krajowa Rada Izb Rolniczych,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu