Nie daj się nabrać! Ostrzeż też swoich bliskich

Pomimo licznych ostrzeżeń, ofiarami przestępców wciąż stają się osoby starsze i samotne. Tym razem 80-latek stracił 12 tysięcy złotych. Policjanci po raz kolejny przypominają, że jeśli nie masz pewności kim jest osoba pukająca do drzwi, nie wpuszczaj jej do mieszkania. Nie daj się nabrać!

Fot.: KPP Sokółka

Atakują osoby starsze i samotne

Oszuści wciąż atakują najczęściej osoby starsze i samotne. Wczoraj, w jednej z miejscowości na terenie powiatu sokólskiego, doszło do oszustwa na tzw. “urzędnika”. Mężczyzna podający się za pracownika gminy, po okazaniu “legitymacji”, zaproponował starszemu mężczyźnie pomoc w uzyskaniu dotacji. Warunkiem jej uzyskania miał być osiągnięty limit wiekowy. 80-latek postanowił wpuścić mężczyznę do mieszkania. W rozmowie oszust uzyskał informacje, gdzie senior przechowuje oszczędności. Im więcej pieniędzy miał posiadać, tym większą dotację miał otrzymać. Starszy mężczyzna wyjął przy „urzędniku” wszystkie oszczędności, po czym schował do szafy, a następnie udał się do innego pomieszczenia, aby przygotować się do wyjścia i wspólnie złożyć wniosek w urzędzie. Oszust wykorzystał tę okazję i ukradł pieniądze znajdujące się w mieszkaniu. Poinformował 80-latka, że musi jeszcze na chwilę wyjść do innego interesanta w bloku i już nie wrócił. Starszy mężczyzna zorientował się, że 12 tysięcy, które włożył do szafy zniknęły i zadzwonił na Policję.

Oszuści podają się za policjantów, pracowników instytucji i rodzinę

Pamiętajmy, że oszuści często próbują potwierdzić swoją tożsamość na różne sposoby: proponują, że można potwierdzić jego autentyczność wybierając numer 112 lub 997, posługują się fałszywą legitymacją, bądź różnego rodzaju certyfikatami.

Apelujemy o ostrożność i przypominamy, że przestępcy, aby nas oszukać, wykorzystują różne scenariusze. Mogą podawać się za policjantów lub członków rodziny, a także za pracowników różnych firm i instytucji.

Oszukany podczas zakupu bydła

Apelujemy również do bliskich osób starszych:  Zadbajcie Państwo o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie Państwo na osoby starsze, by kontaktowały się z Wami i pytały o radę.

PAMIĘTAJ!

  • nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie pokazuj gdzie znajdują się pieniądze, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!
  • po rozmowie z osobą, która wzbudziła Twoje podejrzenia natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu. Poinformuj Policję.
  • Przypominamy również, że policjant, który podejmuje czynności służbowe i nie jest umundurowany musi podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba, wobec której podejmuje czynność służbową, miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności, ani też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki!

Źródło: KPP Sokółka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here