Nie damy się zarzynać w ciszy! Kolejni rolnicy dołączają do protestów!

Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych dołączają do protestów rolników, które odbędą się 9 lutego 2024 roku.

Nie damy się zarzynać w ciszy! Kolejni rolnicy dołączają do protestów!

„My Rolnicy z powiatów gryfińskiego, pyrzyckiego i myśliborskiego, tworzący Komitet Protestacyjny przy Wojewódzkim Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Szczecinie, ponad barwami i poglądami politycznymi oraz zrzeszeni w różnych organizacjach związkowych, przemawiamy jednym głosem i żądamy natychmiastowej interwencji i realizacji Naszych postulatów!” – napisali rolnicy w komunikacie.

Szczegóły protestu

Uczestnikami protestu są rolnicy z kilku gmin: Banie, Pyrzyce, Kozielice, Myślibórz, Trzcińsko-Zdrój, Przelewice, Lipiany. Protest rozpocznie się w Baniach o godzinie 9.00 przy siedzibie OSP Plac Św Floriana 1, 74-110 Banie. Rolnicy z grupy „Banie” przejadą ciągnikami i autami do Pyrzyc na plac przy stacji paliw Dall (ul. Lipiańska), gdzie spotkania się z grupą „Pyrzyce”, po czym już wspólnie przejadą przez Pyrzyce do stacji Orlen przy ul. Szczecińskiej, a stamtąd przejadą do wjazdu na drogę ekspresową S3 (węzeł Pyrzyce) i wjadą pojazdami na drogę S3 i przejadą nią w kierunku Gorzowa Wielkopolskiego i zatrzymają się na wysokości węzła Myślibórz, gdzie połączą się z trzecią grupą „Myślibórz” i będą blokować obie jezdnie drogi S3 do godziny 16.00. Protest będzie trwał przez 30 dni.

Każdego dnia w godzinach 14.00-16.00 pojazdy będą blokować obie jezdnie drogi S3 pojazdami. Protest planowany jest na ok. 500 osób i ok. 500 pojazdów.

Linki do pinezek punktów w Google Maps:

Banie: https://maps.app.goo.gl/Q4Vgrfsry7pp1c9w5

Pyrzyce Dall: https://maps.app.goo.gl/QzwaSKAMGH5mLon46

Pyrzyce Orlen: https://maps.app.goo.gl/ZfbrBS4zXpt4zfq38

Węzeł Pyrzyce: https://maps.app.goo.gl/rcLnzLuvN7P1RS6dA

Węzeł Myślibórz: https://maps.app.goo.gl/U7AQCpXQwCRjRif1A.

Postulaty protestu:

1.     Żądamy natychmiastowego zatrzymania importu produktów rolno-spożywczych spoza UE – teraz i w przyszłości!

2.     Żądamy odrzucenia Zielonego Ładu, ekoschematów, piątek dla zwierząt itp. i stworzenia nowej WPR przy szerokim udziale rolników jako strony o decydującym głosie! Nie pozwolimy zrobić z Europy i Polski rynku zbytu i uzależnić się od dostaw spoza UE! NIC O NAS BEZ NAS!

3.     Żądamy natychmiastowej wypłaty cofniętych nam dopłat!

4.     Żądamy natychmiastowej wypłaty pomocy suszowej za rok 2022 i 2023 oraz wprowadzenia drogi odwoławczej w procedurze szacowania suszy przez aplikację!

5.     Żądamy uruchomienia niskooprocentownych kredytów płynnościowych dla wszystkich rolników!

6.     Żądamy wprowadzenia okresu 100 kwartałów przy wyliczaniu średniej ceny skupu żyta i pszenicy!

7.     Żądamy wprowadzenia dopłat do ceny skupu zbóż, rzepaku i innych płodów rolnych z zeszłorocznych zbiorów!

8.     Żądamy natychmiastowej wypłaty pomocy do kukurydzy z zeszłorocznych zbiorów!

9.     Żądamy ograniczenia biurokracji w rolnictwie!

10.  Żądamy odstąpienia od zakazu stosowania azotu między listopadem a końcem lutego!

11.  Żądamy zatrzymania wycofywania środków ochrony roślin i przywrócenie już wycofanych, niezbędnych do racjonalnej produkcji rolnej.

12.  Żądamy dopłat do nawozów!

13.  Żądamy wprowadzenia odszkodowań za szkody wyrządzone przez ptaki!

14.  Żądamy rozwoju infrastruktury przeładunkowej, przetwórczej i magazynowej oraz wiodącej roli Krajowej Grupy Spożywczej w zarządzaniu tą infrastrukturą.

15.  Żądamy stosowania przepisów prawa przy rozdysponowaniu gruntów Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. ŻADNE UKŁADY NIE BĘDĄ PONAD PRAWEM na przykładzie RPR Babinek i tym podobnych! Żądamy natychmiastowego rozwiązania nielegalnie zawartych umów!

My, Rolnicy – tu, jak i w całej Polsce, ramię w ramię z rolnikami z całej Unii Europejskiej, wyszliśmy na ulice, by podnieść świadomość na temat trudności, z którymi zmaga się sektor rolniczy, zaapelować o wsparcie, byśmy mogli poradzić sobie z trudną sytuacją rynkową, niesprawiedliwymi cenami i nękaniami. Żądamy natychmiastowej interwencji w sprawach dla nas bardzo ważnych, wymienionych w postulatach. Apelujemy również do polskich organizacji rolniczych, związków zawodowych i organizacji spółdzielczych posiadających swoich przedstawicieli w Europejskiej Organizacji Copa-Cogeca, aby natychmiast wystąpiły z żądaniem zajęcia zdecydowanego stanowiska i podjęły konieczne działania dla ratowania europejskiego rolnictwa.
My, Rolnicy, nie damy się zarzynać w ciszy!
– podkreślają rolnicy.

AM/Redakcja AgroNews

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Uwaga rolnicy! Nowa metoda oszustów – działają metodą na pracownika PIP!

Sąd Rejonowy w Nowym Dworze Mazowieckim na wniosek Prokuratury zastosował tymczasowe aresztowania wobec 57- latka i 55- latka z Warszawy. Mężczyźni podając się za...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics