Nie kupuj podróbek, bo masz dużo do stracenia!

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Krajowa Administracja Skarbowa oraz Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin już po raz 4-ty łączą siły w walce przeciw nielegalnym i podrobionym środkom ochrony roślin, przypominając rolnikom o najważniejszych zasadach zakupów środków ochrony roślin. W bieżącym roku do akcji dołączyła również Policja.

Trwa właśnie czas przygotowań do wiosennych prac polowych, a producenci rolni planując zakup środków ochrony roślin kalkulują, aby tegoroczna produkcja przyniosła zdrowe plony wysokiej jakości. Nadchodząca wiosna to idealny czas dla przestępców i okazja do oferowania podrobionych produktów. Anonimowe osoby publikują wyjątkowo korzystne oferty w Internecie. Podobnie obwoźni sprzedawcy kuszą niską ceną.

Ostrzegamy – atrakcyjne oferty na aukcjach internetowych, od sąsiadów czy obwoźnych sprzedawców powinny obudzić czujność, zwłaszcza jeśli środki ochrony roślin mają obcojęzyczną etykietę i wyróżnia je niska cena. Komisja Europejska i Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej szacują, że co siódme opakowanie środka ochrony roślin w Europie może być podrobione. Nie daj się oszukać!

Przypominamy – sprzedaż środków ochrony roślin dokonywana poza punktem stałej lokalizacji (sprzedaż obwoźna i obnośna na targowiskach) jest zabroniona, a dystrybucja za pośrednictwem Internetu często bywa nadużywana do wprowadzania do obrotu nielegalnych środków ochrony roślin.

Podejmuj właściwe decyzje:

  • Kupuj środki ochrony roślin wyłącznie w Polsce, w sklepie, hurtowni lub u dystrybutora, który jest zarejestrowany przez PIORiN.
  • Zawsze żądaj dowodu zakupu (paragon, faktura).
  • Nabywaj tylko środki ochrony roślin zarejestrowane przez MRiRW z polską etykietą trwale przytwierdzoną do opakowania.

Nie ryzykuj:

  • Nigdy nie kupuj środków ochrony roślin „okazyjnie, promocyjnie”, na straganie, z bagażnika, od pośrednika z zagranicy, od kolegi, spod lady, ani z obcojęzyczną etykietą.
  • W żadnym wypadku nie przywoź środków ochrony roślin z zagranicy bez zezwoleń MRiRW.

Czym grozi zakup i stosowanie podróbki?

  • utratą plonów i dotacji unijnych,
  • ryzykiem utraty zdrowia swojego i innych,
  • odpowiedzialnością karną,
  • stworzeniem zagrożenia dla środowiska.

Pamiętaj kupując podróbki, tracisz wiele razy!

Źródło: PIORiN

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Uwaga! Pierwsze ognisko choroby niebieskiego języka w Polsce

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wołowie informuje, że w dniu 19 listopada 2024 r. na podstawie wyników badań otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach, stwierdzono wystąpienie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics