Niebezpieczne transporty buraków. Policja wzmaga kontrole i wlepia mandaty

Kampania buraczana trwa, a wraz z nią coroczny problem drogowy – transport niezabezpieczonych ładunków buraków.  Buraki wysypujące się na ulice i drogi, spadające przed inne pojazdy – to niestety codzienność średzkich dróg jesienią.

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego podkreślają, że niezabezpieczone ładunki są groźne dla innych uczestników ruchu drogowego, dlatego mandatów za takie wykroczenie nie brakuje.

Policja będzie karać za tego rodzaju niezabezpieczone ładunki

Tu nie chodzi o czepianie się – mówi kom. Marcin Puzicki, szef tej sekcji. Buraki spadają z przyczep i to jest bardzo niebezpieczne. Kierowcy jadący za ciężarówkami czują dyskomfort, bo ładunek wysypuje się przy hamowaniu i na każdym zakręcie. Nagle część ładunku potrafi spaść wprost pod koła jadącego za ciężarówką innego auta. W najlepszym przypadku dochodzi do nagłego, niebezpiecznego hamowania – podkreśla oficer i wskazuje, że policjanci karzą i będą karać za tego rodzaju niezabezpieczone ładunki.

Mundurowi podkreślają, że taki wysypujący się ładunek szczególnie groźny jest dla pieszych i rowerzystów. Przytaczają wypadek odnotowany kiedyś na rondzie Jana Pawła II w Środzie, gdzie spadający burak uderzył w głowę przejeżdżającego rowerzystę. Cyklista trafił do szpitala w stanie krytycznym.

 

Podstawą bezpiecznego transportu powinno być prawidłowe wykonanie załadunku i jego zabezpieczenie. Przewożony towar nie może naruszać stateczności zestawu, utrudniać kierowania pojazdem oraz ograniczać widoczności. Ładunki sypkie powinny być umieszczone w szczelnej skrzyni ładunkowej i dodatkowo osłonięte zasłonami, które uniemożliwią wysypywanie się materiału. To właśnie ten obowiązek spoczywa na osobach przewożących właśnie buraki.

Pijany kierowca kombajnu przejechał pieszego

Umocować należy każdy ładunek, niezależnie od jego wagi – wskazuje komisarz M. Puzicki. Do kierowcy należy, więc odpowiednie zabezpieczenie ładunku (np. z wykorzystaniem pasów czy plandek).

Wszystkie te przepisy, zasady oraz regulacje zawarte są w dziale dot. warunków używania pojazdów w ruchu drogowym (art. 61 Ustawy Prawo o ruchu drogowym).

Redakcja AgroNews
Fot.:KPP Środa WLKP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here