Nieformalne spotkanie ministrów rolnictwa Unii Europejskiej

Prezydencja słoweńska w Radzie UE zorganizowała spotkanie dla ministrów rolnictwa Unii Europejskiej. Polskę reprezentował podsekretarz stanu Ryszard Kamiński. Tematem dyskusji było wzmocnienie dialogu między obszarami miejskimi i wiejskimi.

Nieformalne spotkanie ministrów rolnictwa Unii Europejskiej
Nieformalne spotkanie ministrów rolnictwa Unii Europejskiej

Prezydencja słoweńska przygotowała dokument ukierunkowujący dyskusję ministrów, w którym znalazły się pytania dotyczące między innymi roli obszarów wiejskich, stojących wyzwań, współistnienia obszarów miejskich i wiejskich, roli Wspólnej Polityki Rolnej w zmniejszaniu różnic między miastem a wsią.

Ministrowie byli zgodni, że Prezydencja słoweńska nie może być jedyną polityką wspierającą rozwój obszarów wiejskich. Zwrócili również uwagę na znaczenie dialogu między obszarami wiejskimi i miejskimi w celu zapobiegania i rozwiązywania potencjalnych konfliktów. Spotkanie było również okazją do wysłuchania głosu przedstawicieli organizacji rolniczych COPA-COGECA oraz CEJA. Dyskusja dotyczyła m.in. rozwoju obszarów wiejskich oraz roli kobiet na wsi, a także młodzieży wiejskiej.

Obszary wiejskie i miasta są od siebie współzależne

W swojej wypowiedzi podsekretarz stanu Ryszard Kamiński podkreślił, że rola obszarów wiejskich w społeczeństwie i wyzwania jakie stoją przed obszarami wiejskimi w Polsce zostały nakreślone w Strategii Zrównoważonego Rozwoju Wsi, Rolnictwa i Rybactwa 2030. Są one zbieżne w dużym zakresie z tymi nakreślonymi przez KE w komunikacie Komisji dotyczącym długoterminowej wizji dla obszarów wiejskich UE.

Zaznaczył, że obszary wiejskie i miasta są od siebie współzależne. Obszary miejskie zapewniają mieszkańcom wsi dostęp do rynku i usług, natomiast obszary wiejskie są przede wszystkim miejscem prowadzenia produkcji rolniczej i zachowania form ochrony przyrody, a także miejscem osiedlania się i wypoczynku dla mieszkańców miast, którzy szukają na wsi kontaktu z przyrodą i tradycją.

Wiceminister Kamiński stwierdził, że często występują trudności w uzgodnieniu planów zagospodarowania przestrzennego lub uzyskaniu zgody społecznej dla konkretnej inwestycji dotyczącej działalności rolniczej na dużą skalę (np. chów wielkopowierzchniowy). Zdarzają się również konflikty międzysąsiedzkie wynikające z działalności rolniczej na obszarach wiejskich, takiej jak stosowanie środków ochrony roślin, stosowanie nawozów organicznych, hałas i nieprzyjemne zapachy. Z tymi wyzwaniami będą się mierzyły nowe projekty strategiczne nakreślone w Polskim Ładzie – dokumencie programowym, w realizacji którego uczestniczy m.in. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Podsekretarz stanu ocenił, że kolejne wyzwania dotyczące współistnienia obszarów miejskich i wiejskich dotyczą współpracy przy budowie i modernizacji infrastruktury zwiększającej dostępność terytorialną obszarów wiejskich oraz dostęp do usług publicznych oferowanych w miastach.

Aby skutecznie sprostać wyzwaniom rozwojowym na obszarach wiejskich uważam, że konieczne jest holistyczne i skoordynowane podejście zarówno w ramach polityk europejskich (przede wszystkim z funduszy polityki spójności, Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) oraz Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności, jak również programów realizowanych centralnie przez Komisję) jak i krajowych – stwierdził wiceminister Ryszard Kamiński.

Polska z zadowoleniem przyjmuje zapowiedziane przez Komisję wprowadzenie mechanizmu weryfikacji wpływu polityk, w tym m.in. polityki spójności na rozwój obszarów wiejskich (rural proofing), w szczególności w celu oceny przewidywanego wpływu najważniejszych unijnych inicjatyw ustawodawczych na obszary wiejskie.

MRIRW

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics