Gdzie eksportujemy najwięcej zbóż? Dane MRiRW

Dane MRiRW pokazują, że w pierwszych 11 miesiącach 2022 roku gwałtownie (najczęściej o kilkadziesiąt procent) spadł wolumen eksportu większości naszych zbóż. W tym czasie o tylko o 3% obniżył się eksport pszenicy (rok do roku). Wspomniane spowolnienie w eksporcie zostało z nawiązką zrekompensowane przez skokowy wzrost wywozu polskiej kukurydzy.

W analizowanym okresie wyeksportowaliśmy aż 3,473 mln ton kukurydzy (+72% r/r), która stanowiła 42% naszego eksportu zbóż.

Wstępne dane Ministerstwa Finansów pokazują, że od stycznia do końca listopada 2022 roku wyeksportowaliśmy łącznie 8,29 mln ton zbóż i produktów zbożowych za kwotę 2.83 mld euro. Dla porównania, w 11 miesiącach 2021 roku nasz eksport zbóż sięgnął 7,99 mln ton o wartości 1.778 mld euro. Oznacza to wzrost naszego eksportu ziarna o skromne 3,6% – liczonego w tonach i aż o 59% wyrażonego w walucie euro.

Największym odbiorcą polskich zbóż są w tym roku Niemcy

Nasz zachodni sąsiad odpowiada za 35% naszego wolumenu eksportu ziarna zbóż, w tym za 33% eksportu pszenicy i 48% kukurydzy i 2/3 jęczmienia.

Duże ilości naszej pszenicy popłynęły do Afryki, niewielkie ilości do Arabii Saudyjskiej i Izraela.

Kukurydza znajdowała nabywców wyłącznie w Europie.

Egipt zakupił dużą partię rosyjskiej pszenicy i ukraińską kukurydzę

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: MRiRW za Min. Fin.

 

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Młodzi rolnicy na start! Jest nowy harmonogram naboru wniosków

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa opublikowała nowy harmonogram przyjmowania wniosków w ramach Krajowego Planu Strategicznego. Wynika z niego, że w czerwcu maja br. rusza nabór wniosków w ramach Interwencji...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics