Niemcy – rośnie zużycie bioetanolu

Niemiecki związek sektora bioetanolu BDBE poinformował, że w pierwszym kwartale 2012 roku produkcja bioetanolu wzrosła o 21% do 295 tys. ton za sprawą wyższego progu blendingu – wynika z danych zespołu monitoringu zagranicznych rynków rolnych FAPA.

Niemieckie władze podniosły maksymalny poziom mieszania bioetanolu z benzyną w 2011 roku z 5 do 10%.

Związek zaprzecza, że większe zużycie biopaliwa skutkuje wyższymi cenami, zwłaszcza w krajach Trzeciego Świata, podkreślając, że do produkcji bioetanolu w pierwszym kwartale 2012 roku zużyto zaledwie 600 tys. ton zbóż, pozostałymi surowcami były przede wszystkim buraki cukrowe, które nie mogły być użyte do produkcji żywności zgodnej z unijnymi przepisami (cukier pozakwotowy, czyli przewyższający limit produkcyjny, nie może trafić na cele konsumpcyjne w UE, trzeba go wyeksportować do krajów trzecich – limit dla całej UE to zaledwie 1,37 mln ton – lub przetworzyć właśnie na bioetanolu, czyli do zastosowań przemysłowych).

Ilość ziarna do produkcji bioetanolu w Niemczech stanowiła niecałe półora procent zbiorów w tym kraju, powierzchnia upraw do produkcji bioetanolu zaś niespełna 1% areału rolnego.

Źródło: FAMMU/FAPA
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here