Niepokojące dane IUNG! Susza rolnicza nadal się pogłębia

Susza rolnicza pogłębia się. Objęła już niemal cały obszar Polski, poza województwem małopolskim. Największy deficyt wody ponownie zanotowano na obszarze Pojezierza Lubuskiego – poinformował Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach opublikował siódmy w tym roku raport monitorujący suszę rolniczą. Wynika z niego, że od 21 maja do 20 lipca 2019 roku w Polsce wystąpiła susza rolnicza.

Niedobory wody pojawiły się na terenie 15 województw: lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, opolskiego, podlaskiego, mazowieckiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, lubelskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i warmińsko-mazurskiego. To o jedno województwo więcej niż w poprzednim okresie raportowania.

Suszą objęte są wszystkie monitorowane grupy i gatunki upraw zbóż jarych, zbóż ozimych, krzewów owocowych, truskawek, rzepaku i rzepiku, roślin strączkowych, kukurydzy na ziarno, kukurydzy na kiszonkę, drzew owocowych, warzyw gruntowych, tytoniu,buraka cukrowego, ziemniaka i chmielu.

Instytut poinformował, że największy deficyt wody wystąpił na obszarze Pojezierza Lubuskiego. Wynosił od -240 do -249 mm.

– W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpił wzrost liczby gmin z suszą w ośmiu uprawach: rzepaku i rzepiku, warzyw gruntowych, kukurydzy na ziarno i kiszonkę, tytoniu, buraka cukrowego, chmielu i ziemniaka. – wskazał IUNG.

Kamila Szałaj

Advertisement
Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

12 − 4 =

Advertisement
11,159FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
4,127ObserwującyObserwuj
6,120SubskrybującySubskrybuj

ASF: rekomendacje dla producentów świń z województwa łódzkiego

Na polecenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy Inspekcja Weterynaryjna podjęła w województwie łódzkim natychmiastowe działania. Działania w kierunku zwalczania...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE