Nieuczciwe cła na mrożone frytki. KE wszczyna spór handlowy

UE wszczęła spór w ramach Światowej Organizacji Handlu (WTO) przeciwko niezgodnym z prawem środkom antydumpingowym wprowadzonym przez Kolumbię wobec mrożonych frytek z Belgii, Niemiec i Holandii.

     Belgia, Europa, frytki, Holandia, Instytucje UE, Kolumbia, mrożone frytki, Niemcy

Komisarz ds. handlu Cecilia Malmström powiedziała: Mimo licznych interwencji u władz Kolumbii w celu zniesienia nieuzasadnionych środków nie otrzymaliśmy zadowalającej odpowiedzi. Dlatego podejmujemy teraz kolejne kroki i wszczynamy postępowanie na forum WTO. UE będzie nadal wykorzystywać wielostronny system handlowy do egzekwowania przepisów naruszanych przez innych partnerów, zwłaszcza gdy zagraża to unijnym miejscom pracy i przemysłowi. Mamy nadzieję, że kwestia ta zostanie rozwiązana w możliwie najkrótszym terminie, najlepiej podczas zbliżających się konsultacji w ramach WTO, które stanowią pierwszy etap postępowań dotyczących rozstrzygnięcia sporu.

Cła antydumpingowe nałożone rok temu przez Kolumbię są niezgodne z prawem WTO, zarówno co do istoty, jak i procedury zastosowanej w celu wprowadzenia ich w życie. Cła mające zastosowanie do importu z Europy w okresie dwóch lat wynoszą od około 3% do 8%. Te nieuzasadnione cła ograniczają dostęp do rynku Kolumbii, wpływając na prawie 85% unijnego eksportu mrożonych frytek na rynek tego kraju. Wartość tego eksportu wynosi ponad 19 mln euro rocznie

Pierwszy etap rozstrzygania sporów składa się z 60-dniowych konsultacji. Konsultacje w ramach WTO umożliwią UE i Kolumbii znalezienie rozwiązania w drodze negocjacji. Jeżeli konsultacje z Kolumbią, o które dziś wystąpiliśmy, nie doprowadzą do zadowalającego rozwiązania, UE może zwrócić się do WTO o powołanie panelu, który wypowie się na temat poruszonych kwestii.

UE regularnie interweniuje w przypadku nadużywania przez partnerów handlowych środków ochrony handlu i będzie nadal podejmować wszelkie niezbędne kroki w celu ochrony interesów przemysłu europejskiego zgodnie z zasadami WTO.

Redakcja AgroNews, źródło: KE, fot. pixabay.com

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

10 tysięcy kary za błąd przy oprysku. Pierwsze kary już nałożone

Nowe przepisy, surowsze sankcje i kontrole terenowe – sezon oprysków rozpoczął się nie tylko na polach, ale i w kalendarzach inspektorów. Pierwszy mandat –...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
11,402SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics