Nowe limity połowowe dla Polski

Ustalono możliwości połowowowe dla Morza Bałtyckiego. Podczas posiedzenia Rady Ministrów UE, które odbywało się wczoraj, w Luksemburgu, ministrowie państw UE osiągnęli porozumienie polityczne w sprawie możliwości połowowych dla Morza Bałtyckiego na rok 2014.

 

\"\"

 

 

Jak co roku, ustalone zostały całkowite dopuszczalne połowy (tzw. TAC / kwoty połowowe) dla śledzia, szprota, łososia, gładzicy oraz dorsza. Ponadto, dla dorsza ustalono również dopuszczalny nakład połowowy (tzw. dni na morzu). Ustalenia zostały dokonane w oparciu o propozycje przygotowane przez Komisję Europejską, z uwzględnieniem doradztwa naukowego przygotowanego przez Międzynarodową Radę Badań Morza (ICES) oraz opinii Komitetu Naukowo-Technicznego i Ekonomicznego ds. Rybołówstwa (STECF).

Jak wskazuje doradztwo naukowe, poprawił się stan śledzia basenu centralnego i dorsza stada wschodniego, co pozwoli na wzrost połowów tych gatunków w przyszłym roku, natomiast stan stad łososia, dorsza stada zachodniego, szprota i śledzia zachodniego wymagał ustalenia niższych kwot.

W porównaniu do kwot obowiązujących w bieżącym roku, na rok 2014 ustalono wzrost kwot dla śledzia centralnego (+25%), dorsza stada wschodniego (+7%). Natomiast, ustalono niższe kwoty połowowe dla szprota (-4%), śledzia zachodniego (-23%), dorsza zachodniego (-15%). Kwota połowowa gładzicy pozostała na poziomie z roku 2013.

Czytaj także:
Śledź bałtycki znów z zielonym światłem
Jak inwestować, żeby nie łowić po omacku?
Rynek rybi – podsumowania i prognozy

Ponadto podczas posiedzenia Rady Ministrów wymieniono poglądy na temat dorocznych konsultacji pomiędzy UE a Norwegią i na temat dorocznego posiedzenia ICCAT. Dodatkowo, na wniosek delegacji irlandzkiej, omówione zostały sprawy związane z połowami makreli.

Poniższa tabela przedstawia poziom kwot połowowych dla Morza Bałtyckiego ustalonych dla Polski (ilość łososia w sztukach, pozostałe gatunki w tonach).

 

 

\"\"

 

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here