Nowe podejście do wody złagodzi skutki zmian klimatu

Wzrastające ryzyko ulewnych deszczy i dotkliwych susz to niektóre ze skutków zmiany klimatu, mogące mieć druzgocący wpływ na ekosystemy, jakość wody i społeczeństwo. Dlatego też zachodzi pilna potrzeba znalezienia sposobów na złagodzenie szkód wywołanych przez te ekstremalne zjawiska pogodowe.

zmiany klimatu, BINGO, Rafaela de Saldanha Matos, susza, powodzie, narzędzie, ekstremalne zjawiska pogodowe

Zespół finansowanego przez UE projektu BINGO stworzył rozwiązania dla konkretnych wyzwań o podłożu klimatycznym, związanych z zagrożonymi zasobami wodnymi o strategicznym znaczeniu.

„Osoby odpowiedzialne za gospodarkę wodną i pozostałe zainteresowane strony otrzymują informacje dotyczące konkretnych scenariuszy klimatycznych w rozdzielczości przestrzennej/czasowej dopasowanej do ich potrzeb, co pozwala im na podjęcie działań na poziomie lokalnym, regionalnym i europejskim”, mówi koordynatorka projektu Rafaela de Saldanha Matos.

Członkowie konsorcjum zbadali sześć obszarów w północnej i południowej Europie, uwzględniając najważniejsze warunki klimatyczne i cykle hydrologiczne w skali lokalnej i regionalnej, mające miejsce w Europie w różnych okresach czasu.

Opracowali wytyczne, aby stworzyć i wzmocnić korzystną dla obu stron współpracę pomiędzy naukowcami a zainteresowanymi stronami oraz odnieśli się do powszechnych problemów.

„Obejmowały one powodzie i susze, zapotrzebowanie na dobrej jakości wodę, konkurowanie o wodę pomiędzy rolnictwem, ośrodkami miejskimi i turystyką, a także potrzebę bezpieczeństwa wodnego”, wyjaśnia Matos.

Wysiłki na ogólnoeuropejską skalę

Partnerzy projektu opracowali informacje i narzędzia niezbędne dla bardziej wydajnego gospodarowania zasobami wodnymi w Europie, czego przykładem jest internetowe portfolio działań w zakresie adaptacji stworzone z myślą o użytkownikach końcowych, osobach odpowiedzialnych za gospodarkę wodną oraz decydentach i ustawodawcach, których dotyka zmiana klimatu. Pomaga im ono lepiej reagować na prognozy klimatyczne, między innymi dotyczące ekstremalnych zjawisk pogodowych. „W celu zapewnienia, aby badania były pożyteczne dla społeczeństwa, w projekt BINGO zaangażowano rolników na Cyprze i duże organizacje zarządzające zasobami wodnymi w Niemczech, organy i stowarzyszenia zajmujące się nawadnianiem w Portugalii, przedsiębiorstwa wodociągowe w Portugalii i Norwegii, a także gminy i władze metropolitarne w Hiszpanii”, wyjaśnia Matos.

W Holandii zbadano wilgotność gleby i system ochrony przyrody oraz zaprojektowano i zainstalowano instrumenty badawcze do pomiarów terenowych. Cypr wykorzystał tę samą metodologię i sprzęt do lepszej oceny suszy.

Matos zauważa: „Przykłady te odzwierciedlają szeroką różnorodność warunków klimatycznych, sposobów użytkowania gruntów, ram prawnych i instytucjonalnych, organizacji i stopni zaangażowania w projekt BINGO. W odniesieniu do każdej z tych kwestii zyskaliśmy nowe informacje, zrozumienie i gotowość na przyszłość”.

Uniwersalność i ulepszona komunikacja to niektóre z korzyści projektu

Jedną z największych zalet projektu BINGO jest możliwość wykorzystania go w innych dziedzinach ze względu na zaangażowanie zainteresowanych stron z różnych środowisk.

„Bez względu na to, czy jesteś naukowcem poszukującym danych bądź metodologii, ustawodawcą szukającym wsparcia w podejmowaniu decyzji, członkiem zespołu technicznego do spraw zarządzania zasobami wodnymi, dostawcą czy też rolnikiem próbującym stworzyć plan na przyszłość, a nawet jeśli nie należysz do żadnej z tych grup, ale zwyczajnie martwi cię wpływ zmiany klimatu na zasoby wodne w twoim regionie, wyniki naszego projektu zapewnią ci potrzebne informacje”, komentuje Matos.

Projekt BINGO w znaczącym stopniu przyczynił się do usprawnienia komunikacji pomiędzy naukowcami a osobami spoza kręgów naukowych oraz zwiększył świadomość wpływu zmiany klimatu na powodzie i susze poprzez organizację kilku wydarzeń skierowanych do ogółu społeczeństwa i publikację wyników projektu na całym świecie.

„Stworzyliśmy nowe, globalne podejście do działania na rzecz klimatu i zarządzania zintegrowanym obiegiem wody, które może zostać wykorzystane przez inne państwa w Europie i na całym świecie. Opracowaliśmy także wytyczne dla wzmocnienia współpracy pomiędzy badaczami a zainteresowanymi stronami, która będzie korzystna dla obu stron”, podsumowuje Matos.

Redakcja AgroNews, źródło: CORDIS EU, fot. pixabay.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,173FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,521ObserwującyObserwuj
5,420SubskrybującySubskrybuj

Solidne wyniki finansowe Grupy Azoty pomimo pandemii

Grupa Azoty odnotowała w 2020 roku skonsolidowane przychody ze sprzedaży wynoszące 10,5 mld zł i wynik EBITDA w wysokości 1,3 mld zł, osiągając marżę...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE