Od 26 do 28 lipca 2021 roku odbywa się spotkanie przygotowawcze Szczytu Systemów Żywnościowych ONZ 2021. Stronę polską reprezentował minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda.
Lipcowe spotkanie, zorganizowane w Rzymie, w formie hybrydowej, poprzedza wrześniową 76. Sesję Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
Hybrydowa formuła dzisiejszego spotkania pozwoliła na wymianę poglądów ministrów z całego świata.
Założeniem wydarzenia jest podsumowanie dotychczasowych doświadczeń w transformacji systemów żywnościowych i ustalenie ambitnych celów związanych z realizacją założeń zrównoważonego rozwoju Agendy 2030 w ujęciu globalnym.
Minister Grzegorz Puda o krajowej ścieżce – strategii
Minister Grzegorz Puda podsumował krajowe doświadczenia w ramach tzw. krajowej ścieżki – strategii przeprowadzenia krajowego procesu zmian systemów żywnościowych.
– Nowy model rozwoju zdefiniowany w tej strategii, to rozwój odpowiedzialny oraz społecznie i terytorialnie zrównoważony, a także posiadający inkluzywny charakter. Jego siłą napędową i zarazem priorytetem jest spójność społeczna – podkreślił polski minister rolnictwa.
W dalszej części przemówienia minister omówił organizację Dialogu Krajowego „Budowanie w Polsce systemu identyfikowania żywności”, zapewniającego uczestnikom łańcucha żywnościowego dostęp do transparentnej i wiarygodnej informacji nt. sposobu i miejsca produkcji żywności.
– Będziemy dążyć do zapewnienia kontynuacji modelu rolnictwa wielofunkcyjnego i zrównoważonego, który gwarantuje bezpieczeństwo żywnościowe, dostarcza dóbr, sprzyja rozwojowi przedsiębiorczości związanej z sektorem rolno-spożywczym oraz pobudza rozwój społeczny i terytorialny – powiedział minister Puda.
Główne cele nowych systemów żywnościowych:
- zdrowie
- równowaga
- sprawiedliwość.
Szczyt Systemów Żywnościowych ONZ 2021 planowany jest w drugiej połowie września 2021 r. w Nowym Jorku, w powiązaniu z 76. Sesją Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Celem Szczytu będzie uzgodnienie działań, które pozwolą osiągnąć zdrowsze produkty żywnościowe.
MRIRW