W Wielkopolsce żniwa na półmetku

Obecnie zbiory zbóż w Wielkopolsce  trwają w pełnym biegu.  Jęczmienie  i żyta są w zasadzie skoszone, rzepaki prawie, a obecnie rolnicy koszą pszenicę i przymierzają się do zbiorów pszenżyta. Szacuje się, że zebrano ok. 40% zbóż w Wielkopolsce.

W Wielkopolsce żniwa na półmetku
W Wielkopolsce żniwa na półmetku

Plony niższe o ok. 30% niż zazwyczaj

W przypadku rzepaku zbiory wynoszą ok. 2,8-3,2  t/ ha, jęczmień w zależności od rodzaju gleby od 3,5 t na słabszych glebach do 7 t/ha na glebach o lepszej klasie bonitacyjnej. Pszenica i pszenżyto – plony podobnie jak w przypadku jęczmienia  w zależności od rodzaju i klasy gleby od 4,5 do nawet  7,5 t/ha.

Z informacji jakie Wielkopolska Izba Rolnicza zebrała wynika, że najsłabiej plonuje żyto, w niektórych regionach naszego województwa rolnicy zebrali ok., 1,5 – 2 t/ha.

Niestety z uwagi na sytuację pogodową jakość ziaren jest nie najlepsza. Wiele ziaren jest niewyrośniętych, małych. Kłosy co prawda są wypełnione ale małymi zaschniętymi  ziarnami. Jest to efekt wcześniejszych bardzo wysokich temperatur przy jednoczesnym braku dostatecznej wilgotności, co spowodowało szybkie zatrzymanie wegetacji i zaschnięcie niewykształconych ziarniaków.

Jak podawaliśmy wcześniej, z notowań Wielkopolskiej Izby Rolniczej oraz informacji podawanych przez rolników wynika, iż za pszenicę konsumpcyjną obecnie płaci się od 760 do 870 zł/t. Średnia cena kształtuje się na poziomie 807 zł i jest wyższa niż w latach ubiegłych w analogicznym okresie.

Niższe plony, kiepska jakość ziarna oraz wyższe koszty produkcji

Za pszenicę paszową można uzyskać od 680 do 840 zł/t, za żyto od 500 do 700 zł, natomiast za tonę jęczmienia można otrzymać od 600 do 800 zł. W skupach cena pszenżyta kształtuje się na poziomie od 590 do 780 zł (średnia 691,25zł) a za tonę owsa skupy są skłonne zapłacić od 490 do 700 zł.

Obecnie trwają również zbiory rzepaku ozimego, z informacji podawanych od rolników można stwierdzić, że plony są zróżnicowane. Jeżeli chodzi o ceny rzepaku to zauważalny jest ich minimalny spadek w odniesieniu do początku miesiąca – aktualnie ceny kształtują się na poziomie od 2 200 do 2 450 zł/t.

Pomimo wysokich cen w kieszeni rolnika zostanie tyle samo, co w roku ubiegłym lub mniej. Zadecydują o tym niższe plony, kiepska jakość ziarna oraz wyższe koszty produkcji. Producenci trzody chlewnej też mają o czym myśleć. Przepuszczanie drogiego zboża i pasz przez żołądek taniego tucznika może nie dawać oczekiwanego wzrostu wartości dodanej z produkcji rolniczej z gospodarstwa.

 

Marta Ceglarek
Andrzej Przepióra
Marta Ceglarek

WIR

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Polska i Łotwa będą współpracować na rzecz rozwiązania kwestii związanych z rolnictwem

Premier Donald Tusk spotkał się z Premier Łotwy Eviką Siliņą, która złożyła pierwszą oficjalną wizytę w Polsce. Głównym tematem rozmów były kwestie związane z...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics