Nowe uprawy z dopłatami do ubezpieczeń

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowało projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, który zakłada rozszerzenie katalogu upraw objętych dopłatami do składek ubezpieczenia ze Skarbu Państwa.

Nowe uprawy z dopłatami do ubezpieczeń

Obecnie budżet państwa dopłaca do składek producentów rolnych z tytułu zawarcia umów ubezpieczenia od wystąpienia następujących zdarzeń losowych:

  • produkcja roślinna (uprawy: zboża, kukurydza, rzepak, rzepik, chmiel, tytoń, warzywa gruntowe, drzewa i krzewy owocowe, truskawki, ziemniaki, buraki cukrowe oraz rośliny strączkowe) od huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, gradu, pioruna, obsunięcia się ziemi, lawiny, suszy, ujemnych skutków przezimowania lub przymrozków wiosennych,
  • produkcja zwierzęca (bydło, konie, owce, kozy, drób oraz świnie) od huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, gradu, pioruna, obsunięcia się ziemi, lawiny, uboju z konieczności.

Słonecznik, facelia, len, konopie włókniste oraz gryka z dopłatami

Zmiany w ustawie wynikają przede wszystkim z coraz większej popularności tych roślin. W Polsce w 2022 r. słonecznik uprawiany był na blisko 65 tyś ha (w 2021 r. było to niecałe 20 tyś ha – dane wg ARiMR). Dodatkowo do tej pory gryka mogła być ubezpieczana z dopłatą z budżetu państwa, ponieważ należy do grupy roślin zbożowych, ale takie ujęcie gryki w ustawie budziło wiele wątpliwości. Nowelizacja ustawy przewiduje doprecyzowanie uprawy gryki jako zboża mieszczącego się w katalogu upraw.

Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to IV kwartał 2022 r.

Ekoschematy – od nich będzie finalnie zależała suma dopłat

Mniejszy budżet na ubezpieczenia w 2023 r.

Na ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w projekcie ustawy budżetowej została zaplanowana kwota 1.120.504 tys. Zł. Ministerstwo Rolnictwa zakłada, że dzięki takim zmianom ustawy, wzrośnie zainteresowanie rolników zawieraniem umów ubezpieczenia upraw rolnych, co wpłynie na zwiększenie ochrony ubezpieczeniowej upraw oraz poprawi konkurencyjność polskich gospodarstw.

Katarzyna Raczyła
PZDR w Suwałkach

Małgorzata Kulma
Małgorzata Kulmahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: m.kulma@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Wsparcie rolników – nowe decyzje Rady Ministrów

Zgodnie z zapowiedziami minister rolnictwa i rozwoju wsi Anny Gembickiej Rada Ministrów podjęła kolejne decyzje wspierające rolników. Rada Ministrów przyjęła zmianę rozporządzenia Rady Ministrów z...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics