Nowela ustawy dotycząca KSC podpisana przez Prezydenta

23 czerwca 2021 roku Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o zmianie ustawy o przekształceniach własnościowych w przemyśle cukrowniczym. Od tej pory Skarb Państwa będzie mógł obejmować nowe emisje Krajowej Spółki Cukrowej S.A., i będzie miał prawo głosu.

Nowela ustawy dotycząca KSC z podpisana przez Prezydenta
Nowela ustawy dotycząca KSC z podpisana przez Prezydenta

Wprowadzana zmiana jest niezbędna do skutecznego przeprowadzenia procesu konsolidacji spółek z branży rolno-spożywczej do projektów strategicznych określonych w „Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030”.

Konsolidacja spółek branży rolno-spożywczej od strony prawnej będzie polegała na podwyższeniu kapitału zakładowego Krajowej Spółki Cukrowej S.A., który zostanie pokryty przez Skarb Państwa aportem w postaci posiadanych przez Skarb Państwa udziałów jednoosobowych spółek z branży rolno-spożywczej. Planowana konsolidacja wymaga zapewnienia akcjonariuszowi, który ma wnieść znaczące środki w postaci mienia państwowego (posiadanych przez Skarb Państwa udziałów w spółkach prawa handlowego) – a zatem ponosić będzie również znaczące ryzyko gospodarcze, prawa współdecydowania o losach spółki proporcjonalnego do jego zaangażowania kapitałowego.

Do tej pory akcje mogli obejmować jedynie plantatorzy buraków cukrowych

W obecnym brzmieniu zmieniany artykuł stanowi, iż akcje nowych emisji mogą obejmować wyłącznie plantatorzy buraków cukrowych związani umowami kontraktacji buraków cukrowych z Krajową Spółką Cukrową lub pracownicy Krajowej Spółki Cukrowej, lub mogą być nabyte przez inne osoby wyłącznie w formie akcji z wyłączonym prawem głosu.

Wprowadzona nowelą zmiana stanowi, iż akcje nowych emisji Krajowej Spółki Cukrowej mogą obejmować wyłącznie Skarb Państwa, plantatorzy buraków cukrowych związani umowami kontraktacji buraków cukrowych z Krajową Spółką Cukrową lub pracownicy Krajowej Spółki Cukrowej, lub mogą być objęte przez inne osoby wyłącznie w formie akcji z wyłączonym prawem głosu.

Dzięki wprowadzanym rozwiązaniom, podmiotami uprawnionymi do objęcia akcji z prawem głosu – wpływającymi na działalność spółki – będą plantatorzy i pracownicy oraz Skarb Państwa.

Uregulowanie sytuacji prawnej Skarbu Państwa ma umożliwić skuteczne przeprowadzenie procesu konsolidacji spółek z branży rolno-spożywczej w oparciu o Krajową Spółkę Cukrową S.A., co przyczyni się do rozwoju rolnictwa i przemysłu spożywczego, tworzenia i utrzymania miejsc pracy w rolnictwie oraz skrócenia łańcuchów dostaw (zmniejszenia zależności od przetwórców i sprzedawców).

Ustawa wchodzi w życie w dniu następującym po dniu ogłoszenia.

Źródło: Prezydent.pl

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Suzuki pod kombajnem. Kobieta i troje dzieci w szpitalu

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w pobliżu miejscowości Piecki na terenie powiatu suwalskiego. Kombajn zderzył się z samochodem osobowym, ucierpiały cztery osoby. Kierujący kombajnem nie...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,592ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE