Nowoczesne technologie to już chleb powszedni na polskiej wsi

Postęp technologiczny na wsi widać gołym okiem. Nowoczesne technologie z dużym impetem wkraczają do gospodarstw i przyczyniają się do usprawnienia produkcji rolnej. Czasy kiedy polska wieś kojarzyła nam się z zacofaniem dawno i bezpowrotnie minęły!

dron, rolnik, rolnictwo, drony, technologia

 

Marta Nowak-Woźnica: Jak oceni Pan polskie rolnictwo? Konserwatywne czy postępowe? Jak rolnicy reagują na zmiany w ich otoczeniu, które w postaci nowoczesnej technologii wkraczają do ich gospodarstw.
Michał Gazdecki Kleffman Group: Rolnicy, jako grupa społeczna postrzegani są jako osoby konserwatywne, jednakże w ostatnich latach skłonność rolników do zmian się zwiększa. Jako ważną przyczynę tych zjawisk można wymienić zmianę pokoleniową, która dokonuje się na wsi. Inną powodem jest wnikanie nowoczesnych i użytecznych technologii do rolnictwa. Rolnicy, jako osoby bardzo praktyczne, bardzo chętnie korzystają z rozwiązań ułatwiających im życie. Widać to zarówno w badaniach panelowych, które prowadzimy, ale także w bezpośrednich rozmowach.

Marta Nowak-Woźnica: Czy będzie to trend progresywny?
Michał Gazdecki: Oczywiście, jestem przekonany, o tym, że nie ma innej drogi. Nowoczesna technologia będzie na wsi coraz bardziej powszechna i wykorzystywana. Urządzenia, które postrzegane są jako nowoczesne, czyli komputery, telefony posiada ponad 90% rolników z którymi rozmawiamy. Bardzo mocno rośnie udział smartfonów – około 50% rolników posiada smartfony. Natomiast dynamika tego zjawiska jest bardzo duża – jeszcze 5-6 lat temu było to kilkanaście procent. Sam fakt posiadania takiego urządzenia powoduje, że wiele osób zaczyna korzystać za ich pomocą z Internetu, szybkiego dostępu do informacji, czy też aplikacji mobilnych. Wiele firm zaopatrujących rolnictwo w środki produkcji przystosowuje swoje strony internetowe do przeglądania na urządzeniach mobilnych oraz opracowuje przydatne aplikacje.

Marta Nowak-Woźnica: Skąd polski rolnik czerpie wiedzę o nowościach technologicznych?
Marta Gośko Kleffman Group: Nasi respondenci, którzy głównie biorą udział w badaniach dotyczących stosowania środków ochrony roślin i nasion deklarują, że główne informacje czerpią z czasopism branżowych. Dużą rolę, jeżeli chodzi o środki ochrony roślin odgrywają ulotki dystrybuowane przez doradców. Na trzecim miejscu jest Internet, którego znaczenie w ostatnich latach znacznie wzrasta. Na dzisiaj możemy powiedzieć, że jest to około 20% – jako źródło informacji o produktach chemicznych.
Wykorzystanie Internetu do celów zawodowych związanych z prowadzeniem gospodarstwa jest deklarowane przez 70-75% rolników, z którymi rozmawiamy w ramach prowadzonych badań.

Marta Nowak-Woźnica: Jakie rozwiązania technologiczne cieszą się największym zainteresowaniem rolników?
Michał Gazdecki: Wszystkie systemy ułatwiające pracę w gospodarstwie interesują rolników. Są to zarówno aplikacje, drony, urządzenia do rolnictwa precyzyjnego. Można zauważyć dużą popularność aplikacji mobilnych, które trafiają do rolników głównie poprzez to, że firmy chemiczne, paszowe, czy nawozowe tego typu aplikacje przygotowują i udostępniają.
Marta Gośko Kleffman Group: Są to aplikacje, które pomagają w jeszcze większej precyzji wykonywanych zabiegów ochrony roślin, pomagają rolnikom obniżyć koszty. Ważnym powodem użytkowania Internetu przez rolników są alerty pogodowe. 

Marta Nowak-Woźnica: Jaka grupa wiekowa wykazuje największe zainteresowanie nowinkami technologicznymi?
Michał Gazdecki: Decydentami w gospodarstwach w Polsce są głównie osoby w wieku powyżej 50 roku życia i to oni podejmują najważniejsze decyzje. Obecnie mówimy o wymianie pokoleniowej. Młodsi rolnicy coraz częściej przejmują stery w gospodarstwach. W grupie wiekowej 30-40 lat popularność wykorzystania nowoczesnych technologii jest spora, ale nie znaczy to, że osoby 50+ nowych technologii się wystrzegają. Z bezpośrednich rozmów z rolnikami, zwłaszcza podczas wywiadów jakościowych, wynika, że osoby powyżej 50 roku życia również chętnie korzystają z Internetu, mają telefony komórkowe z dostępem do Internetu. Kiedy rozmawiamy z rolnikami o tym jak korzystają z Internetu to pierwszą odpowiedzią jest zazwyczaj to, że sięgają po smartfona, to jest dla nich najszybsze i najłatwiejsze. Skłonność do wykorzystywania nowych technologii jest duża zarówno w tej grupie „młodszej” jak i troszeczkę starszej.

Marta Nowak-Woźnica: Drony podbijają każdy segment gospodarczy. Docierają również do rolnictwa. W Europie głośno jest o dronach rozpoznających chwasty z góry i likwidujących je bez udziału człowieka na polu. Czy taki scenariusz bliski jest spełnieniu w naszych realiach?
Michał Gazdecki: Drony to bardzo ciekawy rynek. W rolnictwie wykorzystanie dronów będzie się nasilało. To co my obserwujemy na tę chwilę i co potwierdzają rolnicy oraz firmy obsługujące rolnictwo  to wykorzystywanie dronów głównie do uprawy precyzyjnej i analizy biomasy. Wraz z rozwojem systemów uprawy precyzyjnej wykorzystanie dronów będzie również wzrastało. Drony w dużym stopniu są używane również do oceny przezimowania upraw, co jest bardzo istotne w przypadku dużych powierzchni, gdzie „z drogi” nie wszystko widać.  Również straty wynikające z działania dzikich zwierząt mogą być oceniane za pomocą dronów.


Dziękuję za rozmowę.

Marta Nowak-Woźnica,
Redakcja AgroNews, fot.: pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here