Nowości firmy Bayer na 2017 rok

Bayer rozpoczyna kolejny rok wspierania polskiego rolnictwa i sadownictwa nowymi, innowacyjnymi produktami oraz trzecią odsłoną akcji społecznej Grunt To Bezpieczeństwo.

\"Iwona

Iwona Krych-Stec, dyrektor marketingu, Bayer

Konferencję, zorganizowaną 17. stycznia w Warszawie otworzyła Iwona Krych – Stec, dyrektor marketingu Bayer CropScience. Celem spotkania było zaprezentowanie nowości firmy  na 2017 rok w uprawach polowych i sadowniczych.

\"Marzena

Marzena Smolińska, Bayer

Dariusz Szymański zajmujący się ochroną zbóż zaprezentował dwie nowości: Fusaro® Xpro i Variano® Xpro 190 EC.

W 2017 roku Bayer wprowadza nowy koncept fungicydowy do ochrony zbóż ozimych Fusaro® Xpro. Bazuje on na dwóch najnowszych fungicydach z grupy karboksyamidów i strobiluryn. Środek polecany jest w szczególności w uproszczonych systemach uprawy, gdzie spodziewane jest wysokie zagrożenie fuzariozami i chorobami podstawy źdźbła. 

\"Dariusz

Dariusz Szymański, Bayer

Fusaro® Xpro, stosowany w pełnych dawkach, chroni uprawy przez cały okres wegetacji przed wszystkimi groźnymi chorobami. Jest doskonałym wyborem w zwalczaniu brunatnej plamistości liści.  W pierwszym zabiegu T1 za ochronę podstawy źdźbła i liści odpowiada Delaro® 325 EC  w dawce 1,0 l/ha. Ten nowy fungicyd strobilurynowy składa się ze 175g protiokonazolu i 150g trifloksystroniny.  Do drugiego zabiegu stosuje się kolejną  nowość Variano® Xpro 190 EC w dawce 1,5 l/ha. Jest to najnowsze połączenie karboksamidu i strobiluryny, zawiera trzy substancje czynne: biksafen 40 g/l, protiokonazol 100g/l i fluoksastrobinę 50 g/l co czyni go niezwykle skutecznym w zwalczaniu szerokiego spektrum chorób liści i kłosa.

Fusaro® Xpro charakteryzuje się wysoką elastycznością dawkowania, dlatego jest niezwykle przydatny przy tworzeniu programów trzyzabiegowych. Bayer w programie trzyzabiegowym poleca do pierwszego zabiegu w terminie strzelania w źdźbło Input 460 EC w dawce 0,75 l/ha, następnie do ochrony liścia podflagowego i flagowego Delaro w dawce 0,8 l/ha i w trzecim zabiegu chroniącym kłos i liście Variano Xpro w dawce 1,2 l/ha. Ten nowy koncept zwalcza bardzo szerokie spektrum chorób. W połączeniu z efektywnym wsparciem procesów fizjologicznych na każdym etapie, przyczynia się do osiągania wysokich jakościowo plonów.

Propozycje firmy w ochronie ziemniaka zaprezentował Bronisław Kwiatkowski.

Monceren®Pro 258 FS to  zaprawa grzybobójcza o działaniu kontaktowym i układowym (systemicznym), która ochroni ziemniaki przed parchem srebrzystym i  rizoktoniozą, a także ogranicza grzyby z rodzaju Fusarium i Phoma.  Monceren®Pro 258 FS działa kompleksowo dzięki połączniu dwóch substancji pencykuronu i priotikonazolu  w formę płynnego koncentratu FS.

\"Bronisław

Bronisław Kwiatkowski, Bayer

Zaprawa polecana jest do mokrego zaprawiania bulw sadzeniaków ziemniaka przed lub w trakcie sadzenia, ze szczególnym wskazaniem na ograniczanie porażenia bulw parchem srebrzystym, który zaczyna się rozwijać w glebie, po wysadzeniu zainfekowanych sadzeniaków. Oprysk sadzeniaków, na krótko przed lub w trakcie sadzenia, pozwala na pełną ochronę przyszłych plonów. Środek ten, to ponad 90% skuteczność w zwalczaniu  rizoktoniozy ziemniaka, dzięki niszczeniu przetrwalników (skleroty) i grzybni.  Dodatkowo wykazuje działanie hamujące rozwój grzybów z rodzaju Fusarium i Phoma , odpowiedzialnych za choroby przechowalnicze ziemniaka.

Należy podkreślić, że zaprawianie sadzeniaków na „mokro” stało się podstawowym zabiegiem profesjonalnej i intensywnej produkcji. Jednak bezpieczeństwo i prawidłowa technika tego zabiegu  jest  możliwa wyłącznie wówczas, gdy plantatorzy stosują  profesjonalne zaprawiarki  i urządzenia do tego celu przeznaczone. Bayer od wielu lat oferuje szeroką pomoc w tym zakresie, umożliwiając korzystanie z takich urządzeń.

Firma Bayer rozpoczyna nowy rok z dwiema nowościami do upraw ogrodniczych i sadowniczych. Nowe produkty zaprezentował Mirosław Korzeniowski.

1. Serenade® ASO

Firma Bayer uzyskała nowe zezwolenie (MRiRW nr R-535/2016) rozszerzające zakres stosowania  produktu biologicznego Serenade ASO. 

Serenade® ASO, to mikrobiologiczny grzybobójczy i bakteriobójczy środek o działaniu kontaktowym. Występuje w postaci stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą (SC). Zawiera  szczep QST 713 bakterii Bacillus subtilis. Obecnie, dzięki Serenade® ASO mogą być chronione różne uprawy ogrodnicze, m.in. drzewa owocowe, rośliny jagodowe oraz warzywa. Bacillus subtilis QST 713 jest bakterią występującą naturalnie w przyrodzie, wykazującą działanie grzybobójcze oraz fungistatyczne i bakteriostatyczne. W wyniku kontaktu z patogenem na powierzchni roślin, wytwarza substancje, które zakłócają funkcjonowanie błon komórkowych patogenów. Bacillus subtilis QST 713 konkuruje także z patogenami o przestrzeń życiową i składniki odżywcze oraz indukuje systemiczną odporność rośliny. Serenade® ASO jest więc bardzo skutecznym środkiem w zwalczaniu, m.in. szarej pleśni,  alternariozy, mączniaka prawdziwego, brunatnej zgnilizny drzew pestkowych, zgnilizny twardzikowej, fuzariozy, ryzoktoniozy oraz chorób bakteryjnych na różnych gatunkach upraw ogrodniczych.

\"\"
Mirosław Korzeniowski, Bayer

Stosowanie  Serenade® ASO spełnia także wymogi rolnictwa ekologicznego, jest środkiem bezpiecznym dla konsumenta i środowiska.

2. Emulpar’® 940 EC
Emulpar’® 940 EC, to środek pochodzenia naturalnego na bazie oleju rydzowego z lnianki (Camelina sativa) oraz emulgatorów do mechanicznego zwalczania szkodników. Działa, m.in. na mszyce, przędziorki, miodówki, mączliki. Spektrum zastosowania produktu jest bardzo szerokie: wszystkie gatunki owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Nie powoduje fitotoksyczności na roślinach, może być stosowany wczesną wiosną lub po kwitnieniu pojedynczo lub z innymi produktami. Zaletą jest także brak  okresu karencji i pozostałości w plonach. Produkt Emulpar’® 940 EC, zgodnie z interpretacją Ministerstwa Rolnictwa, nie jest formalnie środkiem ochrony roślin lecz produktem o działaniu mechanicznym.

Grunt To Bezpieczeństwo

„Bioróżnorodność: woda źródłem wszelkiego życia” – trzecia odsłona kampanii społecznej

Jak w każdej edycji w kampanii „Grunt to Bezpieczeństwo” firma Bayer zwraca uwagę na ochronę bioróżnorodności, tym razem koncentrując się na ochronie czystości wód w gospodarstwie. Bezpieczne użytkowanie środków ochrony roślin chroni życie biologiczne w wodach powierzchniowych, a tym samym pozwala na samooczyszczanie się wód przez biodegradację niewielkich stężeń substancji chemicznych.  Ma to znaczenie dla czystości wód gruntowych, dla ptaków czy owadów pożytecznych, korzystających z dostępu do wody Istotne jest również  dla naturalnych wrogów owadów uciążliwych dla człowieka, np. muchówek.  Czystość wód ma również wymiar polityczny i ekonomiczny. Zaniechania w kwestii ochrony wód mogą skutkować restrykcjami w stosowaniu poszczególnych substancji czynnych.

\"Michał
Michał Krysiak, Bayer


easyFlow®  – system zamkniętego transferu

Rok 2017, jest kolejnym, w którym Bayer promuje bezpieczne sposoby użytkowania środków chemicznych w gospodarstwie, m.in. poprzez wprowadzanie rozwiązań technicznych. Nowość to system zamkniętego transferu – easyFlow®, umożliwiający odmierzenie i przelanie środka ochrony roślin do opryskiwacza bez kontaktu ze środowiskiem zewnętrznym.

\"Bayer\"

Konferencja firmy Bayer spotkała się z dużym zainteresowaniem mediów. Niedosyt informacji doskonale zrekompensował panel pytań i odpowiedzi.

Redakcja i fot.: AgroNews,

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics