Zarudzki: do połowy roku zostaną uruchomione wszystkie działania PROW

– Do połowy roku zostaną uruchomione wszystkie działania w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – poinformował Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa.

 

\"rolnictwo,

 

17 stycznia został przyjęty harmonogram naboru wniosków w ramach PROW 2014-2020.

Wiceminister przedstawił harmonogram naboru na poszczególne działania zwracając przy tym uwagę, że jest wystarczający czas na dobre przygotowanie wniosków.

Najważniejsze jest efektywne wykorzystanie wszystkich dostępnych środków z  różnych funduszy, zarówno w ramach rozwoju gospodarstw rolnych, jak i w ramach rozwoju terytorialnego – podkreślił podsekretarz stanu.

Nabór na działanie "Restrukturyzacja małych gospodarstw" rozpocznie się już w marcu. Po raz drugi wnioski będzie można składać w czerwcu, ale będą one przyjmowane tylko z obszarów dotkniętych przez ASF. Działanie "Pomoc dla młodych rolników" rozpocznie się w kwietniu. Z kolei "Restrukturyzacja gospodarstw rolnych" – w czerwcu. Natomiast nabór na "Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej" ruszy w marcu.

Również w czerwcu rolnicy będą mogli składać wnioski na "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów". Prawdopodobnie kolejny nabór odbędzie się też w czwartym kwartale.

Resort rolnictwa planuje, że działanie "Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej" zostanie uruchomione w trzecim kwartale. Również wtedy odbędą się nabory do działań "Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa" oraz operacji "Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000".

KLIKNIJ TU, BY POBRAĆ HARMONOGRAM NABORU WNIOSKÓW PROW 2014-2020

Wiceminister Zarudzki poinformował również o aktualnym stanie realizacji Programu, w ramach którego ogólna pula środków wynosi 13,5 mld euro

  •     33 proc. całej puli środków – na tyle do dziś złożono wniosków
  •     21 proc. całej puli środków – na tyle do dziś zostało podpisanych umów
  •       9 proc. całej puli środków – na tyle do dziś znalazło się na kontach rolników

oprac. Kamila Szałaj, fot. MRiRW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here