Nowości w BASF

Podczas konferencji prasowej firmy BASF, która odbyła się 1 lutego 2012 roku, zaprezentowane zostały nowości w ochronie kukurydzy: herbicydy Stellar oraz Wing P, a także Pest Control Solution – nowy segment zajmujący się zwalczaniem patogenów w segmencie pozarolniczym.

\"\"

Prelegenci przypomnieli także o znanych już dobrze środkach ochrony: fungicydach Mythos i Delan, regulatorze wzrostu Regalis, środku chwastobójczym Mocarz, środku polecanym do ochrony rzepaku – Caryx i środku stosowanym w ochronie zbóż Bell.

Omówiono także działanie środków Bellis i Storm, dopuszczonych do obrotu w Polsce w II połowie 2011 roku.

Wzrost rynku agrochemikaliów

– Wraz ze wzrostem cen płodów rolnych i popytu na nie zwiększył się rynek agrochemikaliów – mówił podczas otwarcia konferencji Władysław Wojtyła, dyrektor działu Crop Protection BASF Polska.

Z danych przedstawionych przez Wojtyłę wynika, że wartość globalnego rynku środków chemicznych dla rolnictwa w 2010 r. wyniosła 44,2 mld dolarów, z czego uprawy stanowią 38,3 mld dolarów, a dział non crop – 5,9 mld dolarów.

– W tej strukturze 44 proc. zajmują herbicydy, 27 proc. insektycydy, 26 proc. fungicydy, a 3 proc. rynku należy do tych innych produktów. Największy wzrost rynku w 2010 roku odnotowała Azja – wyliczył dyrektor.

– W 2010 roku największą sprzedaż w segmencie środków ochrony roślin odnotowała Syngenta (8878 mln dolarów), na drugim miejscu był Bayer (8136 mln dolarów), na trzecim – BASF (5342 mln dolarów) – mówił dyrektor Wojtyła.

W Europie Środkowo-Wschodniej, do której zaliczamy Polskę, Bułgarię, Serbię, Chorwację, Słowenię, Czechy, Słowację, Rumunię i Węgry, rynek środków ochrony  wzrósł o 13 proc.

Inwestycje w badania i rozwój

BASF przeznacza ok. 10 proc. rocznego obrotu na inwestycję w badania i rozwój.

– Ok. 1,6 mld dolarów wartości obrotu BASF pochodzi z wprowadzania na rynek najnowszych substancji chemicznych i grup chemicznych mówił Władysław Wojtyła.

Stellar – nowość w ochronie kukurydzy

Stellar 210 SL to nowy, dwuskładnikowy herbicyd (topramezon + dikamba), stosowany nalistnie i przeznaczony do powschodowego zwalczania w kukurydzy jednorocznych chwastów dwuliściennych i niektórych jednoliściennych. Zaletą tego preparatu jest jego wysoka skuteczność (niszczy nawet chwasty w zaawansowanej fazie wzrostu) oraz szybkość działania (już po godzinie preparat zostaje pobrany przez rośliny i nie jest zmywany przez deszcz). Należy go stosować w mieszaninie z adiuwantem Olbras 88 EC.

Wing P – silny i wytrzymały
Wing P 462,5 EC jest również dwuskładnikowym herbicydem (dimetenamid-P i pendimetalina), cechującym się bardzo wysoką skutecznością i dwukierunkowym działaniem. Przeznaczony jest do przedwschodowego zwalczania jednorocznych chwastów dwuliściennych i niektórych jednoliściennych w kukurydzy. Wing P jest bardzo selektywny i nie wpływa na rośliny kukurydzy.

Kamila Szałaj

fot. BASF

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here