Nowy fungicyd firmy Bayer, zwalczający najgroźniejsze patogeny wywołujące choroby grzybowe w okresie kwitnienia rzepaku, zawiera w swoim składzie fluopyram i protiokonazol. Połączenie dwu substancji aktywnych z różnych grup chemicznych w optymalnej proporcji 1:1, po 125 g każdej w 1 litrze środka, jest kluczem do sukcesu tego preparatu tj.: wysokiej, stabilnej skuteczności zwalczania istotnych patogenów i długiego okresu ochrony, co gwarantuje wysoki plon nasion i oleju z ha, tym samym zapewnia wysoką stopę zwrotu poniesionych nakładów.
Fluopyram, to zupełnie nowa substancja aktywna na rynku fungicydów z grupy pyridyletylamidów, działająca wgłębnie i systemicznie, hamująca proces oddychania grzybów, o szerokim zakresie zwalczanych patogenów. Protiokonazol – bardzo dobry, wysoce skuteczny triazol najnowszej generacji, zarejestrowany w ponad 20 krajach, do stosowania samodzielnego lub w mieszaninach w ochronie zbóż i rzepaku. Charakteryzuje się doskonałymi właściwościami systemicznymi i szerokim spektrum działania, typowym dla tej grupy chemicznej. W organizmie patogena zakłóca procesy budowy ściany komórkowej grzyba.
Fakt, że protiokonazol i fluopyram oddziaływują na różne procesy życiowe grzybów jest doskonałym narzędziem zapobiegającym powstawaniu odporności patogenów na preparat.
Propulse zwalcza najistotniejsze grzyby, wywołujące zgniliznę twardzikową, czerń krzyżowych oraz szarą pleśń. Najlepsze efekty w zwalczaniu wspomnianych chorób uzyskano, stosując preparat w czasie kwitnienia (30 do 50% kwiatów w łanie rzepaku) czyli w fazie rozwojowej BBCH 63- BBCH 65. Faza BBCH 65 to także początek opadania płatków kwiatowych rzepaku, które opadając na liście stwarzają idealne warunki do rozwoju zarodników workowych (ascospor) zgnilizny twardzikowej i grzyb zaczyna penetrować zdrowe tkanki liścia lub łodygi.
Stosowanie preparatu tuż przed kwitnieniem lub do końca fazy kwitnienia jest możliwe ale najwyższą stopę zwrotu poniesionych nakładów w postaci zwyżki plonów, daje stosowanie tego fungicydu tuż przed pełnią i
w czasie pełni kwitnienia. Maksymalnie uzyskana w Europie zwyżka plonów wynosiła 35 %, co odpowiadało 1t/ha, przy 70% porażeniu plantacji zgnilizną twardzikową. W warunkach polskich uzyskiwano od 12 do 20% wzrostu plonów z tytułu zwalczania chorób. Bardzo cenną zaletą preparatu jest fakt, że w przypadku opóźnionego zbioru np. z powodu złych warunków atmosferycznych osypywanie nasion było istotnie niższe w porównaniu ze stosowanymi preparatami standardowymi.
Optymalną dawką, dającą powtarzalną, wysoką skuteczność preparatu jest 1 l/ha, w 100-400 l wody, w postaci opryskiwania średniokroplistego. Wiele doświadczeń wskazuje, że w przypadku wystąpienia tylko czerni krzyżowych wystarczającą dawką jest 0,8 l/ha.
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu