Obecne instrumenty pomocowe są przestarzałe! Rolnicy apelują o szybką pomoc

Europejscy rolnicy apelują do Komisji Europejskiej o szybki przegląd dostępnych narzędzi pomocy i ich dostosowanie do aktualnych uwarunkowań rynkowych. Niezbędne jest stworzenie nowoczesnych mechanizmów na wypadek nieprzewidzianych wydarzeń zakłócających normalne funkcjonowanie rynku. Ich zdaniem powinien być to element strategii „Od pola do stołu”.

Obecne instrumenty pomocowe są przestarzałe

W formie video-konferencji odbyło się spotkanie Komisji Europejskiej z działającymi w ramach Copa-Cogeca organizacjami producentów mleka i wołowiny. Głównym tematem rozmów była sytuacja na rynkach rolnych po epidemii koronawirusa oraz ocena działań podjętych przez Brukselę w celu ratowania sytuacji rolników i przetwórców. – Organizacje branżowe z jednej strony podziękowały Komisji Europejskiej za szybkie podjęcie działań, z drugiej strony  zgłosiły szereg krytycznych ale i konstruktywnych uwag za jej częściowo nieskuteczne działania podczas kryzysu związanego z Covid-19. Ich zdaniem Bruksela powinna być lepiej przygotowana na takie wydarzenia. Teraz jest czas, aby podczas prac nad strategią „Od pola do stołu”, takie instrumenty pomocowe były lepiej przygotowane. Obecne w opinii uczestników spotkania są po prostu przestarzałe – powiedział po spotkaniu Jerzy Wierzbicki z Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego oraz szef grupy roboczej „Promocja” Copa -Cogeca.

Uaktualnienia wymagają przepisy dotyczące mechanizmu dopłat do prywatnego przechowalnictwa

W przypadku rynku wołowiny uaktualnienia wymagają przepisy dotyczące mechanizmu dopłat do prywatnego przechowalnictwa. Obecny model został ustalony 20 lat temu i zakłada przede wszystkim dopłaty do ćwierci mrożonych z kością. Problem w tym, że takimi elementami już się nie handluje. Wprawdzie można było składować mięso bez kości ale tutaj stawka była taka sama jak za mięso z kością, co skutecznie zniechęciło zakłady do skorzystania z pomocy.

Krytyka KE za działania na rynku mleka

Komisja Europejska została skrytykowana także za swoje działania na rynku mleka. Tu również uruchomiono mechanizm dopłaty do prywatnego przechowalnictwa dla odtłuszczonego mleka w proszku, masła oraz serów. Tylko w tym ostatnim produkcie obowiązywały kontyngenty krajowe. Niestety w niektórych krajach zostały one wykorzystane bardzo szybko. – Sześć krajów członkowskich wykorzystało swoje limity na prywatne przechowalnictwo sera już w pierwszych tygodniach od ich uruchomienia. A Hiszpanie i Włosi zrobili to nawet w ciągu 72 godziny. Dlatego podczas dyskusji z Komisją Europejską zwrócono uwagę, że następnym razem uruchamiając takie działania warto zwrócić uwagę, które kraje będą z nich korzystać bardziej, a które mniej. I dopiero po takiej analizie rozdzielać kontyngenty – mówiła uczestnicząca w spotkaniu Dorota Śmigielska z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Propozycje Brukseli powinny zostać dostosowane do obecnej sytuacji

Organizacje branżowe zwróciły także uwagę, że bez względu na to z jakim kryzysem mamy do czynienia Bruksela ma do zaoferowania rolnikom i przetwórcom wciąż takie same pomysły na poprawę sytuacji. Niestety są one przestarzałe i powinny zostać dostosowane do obecnej sytuacji. – Na przykład ceny interwencyjne od wielu lat nie były aktualizowane. Koszty produkcji rosną a ceny interwencyjne są poziomie z 2008 r. Komisja Europejska powinna przy uruchamianiu mechanizmów kryzysowych zwrócić większa uwagę na koszty produkcji i dostosować mechanizmy do aktualnej sytuacji w gospodarstwie. Co z tego że jest prywatne przechowalnictwo kiedy nikt z niego nie może skorzystać – tłumaczy D. Śmigielska z PFHBiPM.

Ostatecznie z dopłat do prywatnego przechowalnictwa masła w całej Unii Europejskiej skorzystało 17 państw, które zmagazynowały prawie 66 tys. ton towaru. Z dopłat do odtłuszczonego mleka w proszku skorzystało 9 państw, które zmagazynowały ponad 20 tys. ton OMP. W przypadku Polski było to zaledwie 431 ton masła oraz 354 tony OMP. 

Organizacje branżowe nie przyjęły tłumaczeń przedstawicieli Komisji Europejskiej, którzy mówili, że Bruksela nie ma funduszy na działania kryzysowe. Ich zdaniem takie pieniądze powinny być w każdym unijnym budżecie. – Inaczej trudno będzie zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe Unii Europejskiej. A Covid -19 pokazał, że unijni farmerzy sprostali wyzwaniu. KE doceniła fakt, że dostawy żywności w UE nie zostały przerwane, choć w niektórych państwach na świecie takie sytuacji się zdzarzały – podsumował Jerzy Wierzbicki z PZHBM.

Oprac. Redakcja AgroNews

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,166FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,356ObserwującyObserwuj
5,850SubskrybującySubskrybuj

Pszenica w skupach drożeje

Dane MRiRW pokazują, że ceny średnie krajowe pięciu zbóż wzrosły, a w trzech przypadkach spadły w krajowych punktach skupu w tygodniu 19-25.04.2021. O ile...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE