Obiecujący początek roku na rynku przyczep

Styczeń przyniósł rejestrację 331 przyczep rolniczych. Odnotowano więc 4 proc. spadku w stosunku do poprzedniego miesiąca. Wolumen był zaledwie o 1 szt. niższy od tego z analogicznego okresu ubiegłego roku – informuje agencja Martin & Jacob, monitorująca rynek rolniczy.

Styczniowy wolumen wskazuje na to, że dobra passa na rynku przyczep rolniczych nie zakończyła się wraz z rozpoczęciem nowego roku kalendarzowego. Pozytywnym zwiastunem jest wzrost konkurencyjności wśród producentów. Marka Pronar, do której należała blisko połowa zeszłorocznego rynku, tym razem nieznacznie przekroczyła 40 proc. udziału – mówi Tomasz Rybak z firmy Martin & Jacob.

Rośnie konkurencyjność

Tradycyjnie to producent z Narwi odnotował najwyższą liczbę rejestracji. Wydano tablice do 137 pojazdów marki Pronar, a więc o 5 proc. mniej niż miesiąc wcześniej. Wynik przełożył się także na 10 proc. spadku w porównaniu ze styczniem ubiegłego roku. Na drugiej pozycji uplasował się Metal-Fach, z wynikiem 45 przyczep. Popyt na pojazdy tego producenta zmalał o 12 proc. w stosunku do grudnia. Był również o 6 proc. niższy od tego z analogicznego okresu 2018 roku. Na trzecią lokatę awansowała marka Wielton. Rejestracja 21 przyczep z jej oferty przełożyła się na 9 proc. spadku w porównaniu z poprzednim miesiącem. Producent odnotował jednak blisko 24 proc. wzrostu w ujęciu rocznym.

Potrzeby się różnicują

Najchętniej wybieraną ładownością pozostaje 10–13 t. W styczniu wydano tablice do 98 takich pojazdów. To o 1 proc. mniej niż w grudniu, ale o 3 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Drugie pod względem popularności były przyczepy z przedziału 5–6 t. Zarejestrowano 44 takie konstrukcje. Wynik przełożył się na 33 proc. wzrostu w stosunku do poprzedniego miesiąca. Był również o 389 proc. większy od tego ze stycznia 2018 roku. Podium zamknął tonaż 13–17 t, reprezentowany przez 35 przyczep. To o 26 proc. mniej niż przed miesiącem. Przedział odnotował także 22 proc. spadku w ujęciu rocznym.

Popyt ulega zmianom

Najwięcej rejestracji odnotowano w województwie mazowieckim. W styczniu wydano tam tablice do 55 pojazdów, a więc o 12 proc. więcej niż przed miesiącem. Popyt wzrósł również o 72 proc. w porównaniu ze styczniem ubiegłego roku. Druga lokata przypadła województwu wielkopolskiemu. Jego mieszkańcy zdecydowali się na rejestrację 39 przyczep – to o 26 proc. mniej niż w grudniu. W analogicznym okresie 2018 roku wydano tam identyczną liczbę tablic. Czołówkę regionów zamknęło województwo lubelskie, z wynikiem 32 pojazdów. Sprzedaż w tym regionie wzrosła o 7 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. Była jednak o 33 proc. niższa od tej ze stycznia ubiegłego roku.

Redakcja AgroNews, fot. Kamila Szałaj

Advertisement

Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Nowe ogniska grypy ptaków w Wielkopolsce. Olbrzymie stada drobiu zlikwidowane

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu dwóch kolejnych ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu – to już przypadki nr 80 i 81...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
11,402SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics