Obora i stodoła w ogniu!

28 kwietnia w nocy białostoccy strażacy oraz ochotnicy z gminy Michałowo zostali zadysponowani do pożaru w miejscowości Szymki.

Po przyjeździe na miejsce zdarzenia stwierdzono pożar obory i stodoły – budynki ustawione prostopadle do siebie, połączone między sobą. Stodoła i obora były budynkami drewnianymi z murowanymi szczytami krytymi eternitem i blachą. W momencie dojazdu JOP budynki w całości objęte pożarem, dachy budynków zawalone do środka. Zagrożony sąsiedni drewniany budynek gospodarczy, stojący w odległości 10 m od obiektów objętych pożarem.

Działania w pierwszej fazie akcji polegały na obronie budynku gospodarczego przy pomocy dwóch prądów wody W-52. W miarę przybywania dodatkowych sił i środków wprowadzono cztery dodatkowe prądy wody W-52 w natarciu. Po zlokalizowaniu pożaru przystąpiono do rozbiórki budynków z jednoczesnym wywożenia nadpalonych bel siana ze stodoły przy użyciu ciągnika z TUR-em na pobliskie pole i ich dogaszanie. Po ugaszeniu pożaru przystąpiono do usuwania niestabilnych lub nadpalonych elementów konstrukcji grożące zawalaniem – szczyt i ściany stodoły oraz obory.

Spłonęła ferma norek. Ucierpiały zwierzęta

Pożar trwał 5 godz. 28 min. W działaniach udział brało JRG-1, OSP Michałowo, OSP Szymki, OSP Jałówka – 28 strażaków.

Opracowanie: kpt. Łukasz Ostrowski, KM PSP w Białymstoku.
Zdjęcia: dh Bartosz Nos, OSP Michałowo, mł. ogn. Karol Gołębiewski, KM PSP w Białymstoku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here