Ochrona fungicydowa rzepaku – jaki preparat wybrać do zabiegu w czasie kwitnienia i na opadanie płatka?

Kwitnienie rzepaku jest kluczowym okresem dla potencjalnych plonów. Co istotne, może on wynosić nawet kilka tygodni, a co za tym idzie to bardzo długi czas, w którym patogeny mogą infekować uprawy. Dlatego tak ważne jest, aby fungicyd na opadanie płatka w rzepaku był niebywale skuteczny.

Ochrona fungicydowa rzepaku – jaki preparat wybrać do zabiegu w czasie kwitnienia i na opadanie płatka?

Jakie choroby grzybowe występują w rzepaku w czasie kwitnienia?

Faza kwitnienia to czas niezwykle intensywny i sprzyjający rozwojowi patogenów chorobotwórczych. Zagrożenie utrzymuje się niemal do zakończenia dojrzewania rzepaku. Największe ryzyko wiąże się z pojawieniem się zgnilizny twardzikowej, szarej pleśni oraz czerni krzyżowych. Spore zamieszanie może wywołać również mączniak prawdziwy w rzepaku, który to patogen zbyt pochopnie się bagatelizuje na tym etapie.

Zgnilizna twardzikowa w rzepaku

To najgroźniejsza choroba rzepaku, której sprawcą jest grzyb Sclerotinia sclerotiorum. Opadające płatki kwiatowe gromadzą się w rozwidleniach liści i na liściach, stając się pożywieniem dla zarodników zgnilizny twardzikowej, które kiełkują i przerastają do wnętrza roślin uprawnych. W wyniku infekcji na rzepaku pojawiają się szare plamy, które mogą się powiększać i pokrywać białym nalotem grzybni. Ta z kolei doprowadza do niszczenia tkanki przewodzącej łodygi, przynosząc tym samym jej przedwczesne zamieranie. W efekcie zgnilizna twardzikowa w rzepaku może spowodować aż 50-procentowe straty.

Trzeba też brać pod uwagę, że w obrębie grzybni pojawiają się także czarne struktury będące przetrwalnikami patogenu o żywotności w glebie dochodzącej nawet do 10 lat, czyli sklerocja.

Czerń krzyżowych a rzepak

Okres kwitnienia to również czas żniw dla grzybów z rodzaju Alternaria, w uprawie rzepaku odpowiadają za czerń krzyżowych. Choroba ta może atakować wszystkie organy roślin uprawnych, jednak objawy najczęściej pojawiają się na łuszczynach w postaci ciemnych plam wielkości 1–5 mm. Porażone łuszczyny przedwcześnie zasychają i pękają, co prowadzi do osypywania się jeszcze niedojrzałych nasion. Dodatkowo nasiona z takiej łuszczyny stają się źródłem infekcji w kolejnym sezonie.

Mączniak w uprawie rzepaku

Mączniak prawdziwy największe zagrożenie dla rzepaku stwarza w fazie kwitnienia i dojrzewania. Doskonałe warunki do rozwoju zachodzą podczas wilgotnej i ciepłej pogody. Zainfekowane organy mają ograniczoną zdolność przeprowadzenia fotosyntezy. Porażeniu ulegają również łuszczyny, które słabo się wykształcają oraz mają tendencję do przedwczesnego pękania.

Jakie substancje czynne zastosować w wiosennym zabiegu fungicydowym w rzepaku?

W ochronie rzepaku przed chorobami grzybowymi wśród rekomendowanych na wiosnę substancji czynnych ważną rolę odgrywa boskalid z grupy SDHI, czyli karboksyamidów. Cechuje się długotrwałą aktywnością i szybkim działaniem. Substancja oddziałuje na roślinę wielotorowo: zatrzymuje się w zewnętrznej warstwie komórek liścia, przenika przez komórki do spodniej strony oraz przedostaje się do soków, skąd może przemieszczać się w obrębie całej rośliny. Mechanizm działania boskalidu opiera się na zablokowaniu możliwości oddychania patogenu, co skutkuje odcięciem mu źródła energii i dostępu do materiałów budulcowych.

Inną popularną grupą polecanych na ten okres substancji są triazole. W ochronie fungicydowej rzepaku nowe zastosowanie ma mefentriflukonazol, czyli najbardziej innowacyjna substancja wśród triazoli, zwana Revysolem®. Jako jedyna ma grupę izopropanolową tworzącą postać wiążącą lub niewiążącą. Taka budowa chemiczna zapewnia 100-krotnie mocniejsze połączenie niż standardowy triazol, dzięki czemu zabieg z wykorzystaniem Revysolu utrzymuje wysoką skuteczność.

Jaki fungicyd zastosować w czasie kwitnienia i na opadanie płatka w rzepaku?

Pictor® Revy wyróżnia elastyczny termin stosowania, co umożliwia zapobieganie infekcjom nawet w późnych fazach kwitnienia rzepaku.

Przez lata ceniony i niezwykle często wybierany przez rolników fungicyd Pictor® był podstawą ochrony fungicydowej rzepaku. Firma BASF ma jednak nową propozycję fungicydu na rzepak – Pictor® Revy. To środek grzybobójczy łączący Revysol® i boskalid do ochrony rzepaku ozimego i jarego przed najgroźniejszymi przeciwnikami, takimi jak zgnilizna twardzikowa, czerń krzyżowych oraz mączniak prawdziwy kapustowatych. Preparat wyróżnia elastyczny termin stosowania, co umożliwia zapobieganie infekcjom nawet w późnych fazach kwitnienia rzepaku. Pictor® Revy przeznaczony jest do ochrony od fazy, gdy widoczne są pojedyncze, nadal zamknięte, pąki kwiatowe kwiatostanów bocznych, do końca fazy, gdy 50% łuszczyn osiąga typową wielkość (BBCH 57–75).

Pictor® Revy – skuteczność potwierdzona badaniami

Fungicyd do rzepaku Pictor® Revy jest środkiem grzybobójczym, któremu niestraszne są trudne warunki pogodowe dzięki unikalnej formulacji SC+, stworzonej na bazie wody z substancjami czynnymi w formie krystalicznej umożliwiającej powolne uwalnianie się na powierzchni liści. W badaniach nie odnotowano spadku działania preparatu w wypadku wystąpienia deszczu nawet godzinę po zabiegu (aż do 72 godzin), co przełożyło się na wzrost plonu o 2 dt/ha w porównaniu z innym rozwiązaniem. Ponadto doświadczenia w 2023 roku pokazały najwyższe plonowanie rzepaku chronionego Pictorem® Revy na poziomie 46,2 dt/ha.

/artykuł sponsorowany/

Małgorzata Kulma
Małgorzata Kulmahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: m.kulma@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Rozmowy polsko-chińskie w sprawie eksportu polskich produktów rolno-spożywczych do Chin

Sekretarz stanu Jacek Czerniak spotkał się z LYU Weihong, wiceminister Generalnej Administracji Celnej Chińskiej Republiki Ludowej (GACC) – instytucji odpowiedzialnej za dostęp importowanej żywności...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics