Ochrona kukurydzy przed chwastami. Jaki oprysk sprawdzi się najlepiej?

Łączna powierzchnia uprawy kukurydzy w Polsce już od kilku lat przekracza milion hektarów – to niewątpliwie jeden z najpopularniejszych gatunków roślin uprawnych w kraju. Uprawa kukurydzy wydaje się prosta, jednak wymaga dużej dbałości o prawidłowy wzrost na każdym etapie: od siewu po zbiór. Szczególnie ważne jest przeprowadzenie skutecznej ochrony herbicydowej – niezwalczone chwasty znacznie ograniczają poziom plonowania kukurydzy. Dowiedz się, jak je wyeliminować.

Z artykułu dowiesz się:

 • jakie chwasty najczęściej pojawiają się w kukurydzy,
 • jakie szkody mogą spowodować chwasty w kukurydzy bez wykonania oprysku na czas,
 • jaki produkt wybrać, aby wykonać skuteczny oprysk na kukurydzę.

Razem z firmą CIECH Sarzyna przygotowaliśmy dla Ciebie sposoby na szybkie i skuteczne pozbycie się najpopularniejszych chwastów w kukurydzy. Ale najpierw dowiedz się, z jakimi wrogami plonów masz do czynienia.

Chwasty w kukurydzy – co tak naprawdę zagraża plonom?

Na polu kukurydzy występuje szerokie spektrum chwastów, z których kilka jest uznawanych za najbardziej uciążliwe. Do tej grupy zaliczają się chwasty jedno- i dwuliścienne:

 • chwastnica jednostronna,
 • komosa biała,
 • szarłat szorstki,
 • chwasty rumianowate,
 • rdestówka powojowa.

Dlaczego warto stosować oprysk na chwasty w kukurydzy?

Kukurydza w początkowym okresie wzrostu przegrywa konkurencję z chwastami – siew w szerokie rzędy i wolny wzrost sprzyja ich szybkiej ekspansji. Chwasty efektywniej niż kukurydza pobierają wodę i składniki pokarmowe, przez co roślina uprawna traci do nich dostęp. Stąd też bardzo ważne jest przeprowadzenie skutecznej ochrony herbicydowej możliwie szybko – w fazie 2-4 liści kukurydzy.

Działaj zdecydowanie – wykonaj zabieg herbicydowy. Wówczas do minimum ograniczysz negatywny wpływ chwastów na potencjał plonotwórczy Twojej kukurydzy.

Więcej na ten temat przeczytasz poniżej oraz w artykule na temat kukurydzy i zwalczania chwastów, przygotowanym przez ekspertów CIECH Sarzyna.

Oprysk na kukurydzę – skuteczne zwalczanie niepożądanych chwastów

Aby ochrona kukurydzy była skuteczna, wybierz produkty, które umożliwiają zwalczanie wielu gatunków chwastów. Optymalnym rozwiązaniem będzie kompozycja produktów: Nikosar® 060 OD, Juzan 100 SC i Tezosar® 500 S.C, które kupisz w gotowym zestawie Tezosar® Extra Box.

Działanie substancji aktywnych zazębia się na wielu płaszczyznach – 3 różne mechanizmy działania, szerokie spektrum zwalczanych chwastów, działanie doglebowe i nalistne. Wśród substancji aktywnych znajdują się:

 • nikosulfuron – jest pobierany przez liście i przeznaczony do zwalczania chwastów dwuliściennych i jednoliściennych,
 • terbutyloazyna – działa odglebowo, jest pobierana przez korzenie, zwalcza chwasty dwuliścienne,
 • mezotrion​ – jest pobierany przez liście i korzenie chwastów, zwalcza najbardziej uciążliwe chwasty.

Ochrona kukurydzy z zestawem Tezosar® Extra Box jest maksymalnie ułatwiona, ponieważ produkty działają na szerokie spektrum chwastów, które można zaobserwować na plantacji kukurydzy. Jeżeli chcesz lepiej poznać NIKOSAR 060 OD, TEZOSAR 500 SC i JUZAN 100 SC (produkty wchodzące w skład zestawu), odwiedź naszą stronę internetową ciechagro.pl.

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

0FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
3,941ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Copa-Cogeca: niezbędne są zmiany w strategii „Od pola do stołu”

Zdaniem rolników obecna dramatyczna sytuacja rynkowa związana z wojną na Ukrainie wymaga od Komisji Europejskiej ponownego przemyślenia priorytetów przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej. Niezbędne są...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE