Odcięcie dostaw z Ukrainy i Rosji zatrzęsło cenami zbóż

UE jest eksporterem netto wszystkich zbóż, dzięki głównie wysyłkom pszenicy, w przypadku której UE będzie w tym sezonie światowym liderem. Cały eksport ziarna zbóż w sezonie 2021/22 prognozowany jest na 48,66 mln ton z czego 32,0 mln ton stanowić ma pszenica. Do tej pory (01.07.2021 – 27.02.2022) kraje UE wyeksportowały 30,0 mln ton zbóż, w tym 19,0 mln ton pszenicy.

Odcięcie dostaw z Ukrainy i Rosji zatrzęsło cenami zbóż
Odcięcie dostaw z Ukrainy i Rosji zatrzęsło cenami zbóż

Dla porównania, import zbóż w sezonie 2021/22 oczekiwany jest na 19,43 mln ton (zrealizowano 14,68 mln ton), w tym 14,5 mln ton stanowić powinna kukurydza (zrealizowano 11,0 mln ton, z tego połowa pochodziła z Ukrainy).

UE jest dużym importerem netto kukurydzy

Wprawdzie ubiegłoroczna produkcja kukurydzy podniesiona została ostatnio przez KE do bardzo dużych rozmiarów – 72,5 mln ton, to i tak nie wystarczy do zaspokojenia zużycia szacowanego na 81,55 mln ton. Po stronie popytowej bilansu jest też eksport (6,0 mln ton z czego zrealizowano już 3,7 mln ton). Na szczęście UE weszła w ten sezon z ponad 20 mln ton zapasami tego zboża, które zapewne będą mocno uszczuplone do końca sezonu.

Już teraz obawy budzi dostępność nowej kukurydzy z ukraińskich upraw. Może się okazać, że większość pól nie zostanie wiosną obsiana ze względu na wojnę, brak paliwa, nawozów i siły ludzkiej.

Ukraina jest czwartym eksporterem kukurydzy na świecie, a ewentualne uszczuplenie globalnej produkcji i eksportu o kilkanaście, a może kilkadziesiąt milionów ton już teraz winduje ceny tego zboża. Szczególnie mocno drożeje kukurydza na unijnym rynku.

Warto przypomnieć, że w 2021 roku Ukraina zebrała rekordowe 42 mln ton kukurydzy, z czego miała wyeksportować 33,5 mln ton (wyeksportowała 19 mln ton).

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: KE

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Rozmowy polsko-chińskie w sprawie eksportu polskich produktów rolno-spożywczych do Chin

Sekretarz stanu Jacek Czerniak spotkał się z LYU Weihong, wiceminister Generalnej Administracji Celnej Chińskiej Republiki Ludowej (GACC) – instytucji odpowiedzialnej za dostęp importowanej żywności...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics