Odrobaczanie bydła mięsnego

Czy odrobaczyłeś już swoje stado?
 

\"rolnictwo,
 

Większość hodowców rozpoczęła już sezon pastwiskowy. Użytki zielone zostały zasilone kilka tygodni temu, wiosenną dawką nawozu, odbył się przegląd ogrodzeń. Ale czy na pewno wszystko zostało przygotowane?

Na ok. 2 tygodnie przed rozpoczęciem wypasu, bydło powinno zostać odrobaczone. Rutynowe leczenie ma poprawić zdrowotność osobników zarażonych chorobami pasożytniczymi oraz uchronić  zwierzęta dzielące pastwisko z nosicielami, przed ewentualnym zarażeniem.

Jeśli nasze stado korzysta z dobrodziejstwa wypasu pastwiskowego, a nie wykonaliśmy jeszcze odrobaczenia, to już najwyższy czas to zrobić. Aby zoptymalizować leczenie, przed wyborem leku i podaniem środków odrobaczających, powinno być przeprowadzone badanie koproskopowe. Badanie, które możemy zlecić lekarzowi weterynarii powie nam z jakiego rodzaju pasożytami zmagają się nasze zwierzęta, oraz jak bardzo nasilona jest inwazja.

Badanie możemy powtórzyć po przeprowadzeniu odrobaczania.
Pozwoli nam to na sprawdzenie skuteczności przeprowadzonych zabiegów. Niestety odrobaczanie przeprowadzane już w trakcie sezony pastwiskowego cechuje się mniejszą skutecznością, dlatego trzeba być przygotowanym na pozytywny (obecność pasożytów) wyniki badania.

Zlecając badania pamiętajmy, że równie ważne co skład gatunkowy pasożytów, jest ilość osobników danego gatunku. Jeśli bardzo liczna inwazja nicieni bądź tasiemczyca dotyka młode osobniki, to istnieje groźba zaczopowania jelit. Zbyt intensywnie przeprowadzone leczenie też może być niebezpieczne, ponieważ ciała martwych pasożytów mogą zatkać światło jelit nawet dorosłych osobników. Dlatego silnie zarobaczone zwierzęta powinny być leczone etapowo.

Po co odrobaczać?

O negatywnym wpływie chorób pasożytniczych powinien wiedzieć każdy. Zwierzęta zarażone cechują się gorszymi przyrostami oraz osłabioną odpornością. Organy zaatakowane przez pasożyty np. wątroba drążona przez larwy motylicy wątrobowej, pracują mniej wydajnie lub dochodzi do miejscowych stanów zapalnych. Może to prowadzić do chorób metabolicznych, wynikających z zaburzeń pracy wątroby.

Dorosłe osobniki, które z reguły dobrze radzą sobie z inwazją pasożytów, mogą bez wyraźnych objawów być "siejącymi" nosicielami. Takie osobniki zagrażają zdrowiu, a nawet życiu młodych zwierząt, które mogą nie być wstanie podołać inwazji. Organizm zwierzęcia, zmęczony walką z pasożytami, jest bardziej podatny na wystąpienie innych schorzeń.

Chore zwierzęta mają gorsze przyrosty, są więc mniej wydajne. Dodatkowo niektóre choroby pasożytnicze, dyskwalifikują tusze do przerobu na produkty spożywcze. Dzieje się tak w przypadku, gdy tkanki mięśniowe porażone są np. wągrzycą. W takich przypadkach straty liczone są w tysiącach złotych.

Najczęstsze schorzenia

W naszym kraju najczęstszymi pasożytami wewnętrznymi bydła są kokcydia, nicienie, tasiemce oraz motylice. Kokcydioza groźna jest szczególnie dla cieląt, u których wywołuje biegunki oraz może być przyczyną wtórnych zakażeń bakteryjnych i wirusowych układu pokarmowego.

Nicienie pasożytnicze atakują najczęściej układ pokarmowy oraz płuca. Jeśli inwazje są liczne, mogą prowadzić do wyniszczenia organizmu. Zwierzęta zarażają się nicieniami po zjedzeniu larw inwazyjnych wraz z runią pastwiskową.

Tasiemiec nieuzbrojony, którego nosicielem ostatecznym jest człowiek, wywołuje u bydła wągrzycę. Nazw choroby bierze się z wągrów, które stwierdza się poubojowo w mięśniach: sercowym, międzyżebrowych, gardła, żuchwy i języka. Mięso zwierząt zarażonych jest niebezpieczne dla zdrowia ludzi.

Czytaj także:
Dlaczego Polacy jedzą tak mało wołowiny? O problemach producentów bydła mięsnego i promocji wołowiny rozmawiamy z Jerzym Wierzbickim, Prezesem PZPBM
Podsumowanie projektu ProOptiBeef. Już za tydzień rusza międzynarodowa konferencja

Motylica wątrobowa jest przywrą, która jak pisaliśmy powyżej, może wywoływać zapalenia wątroby. Jej cykl życiowy wymaga rozwoju w żywicielu pośrednim – ślimakach z rodziny błotniarkowatych, które żyją na terenach zalewowych. Z tej racji, fascjoloza czyli choroba wywoływana przez motylicę, dotyka zwierzęta korzystające z podmokłych pastwisk, lub żywione są sianem z podmokłych łąk.

Choroby pasożytnicze często maja niespecyficzny przebieg, a ich skutki potrafią być słabo widoczne. Jednak aby produkcja żywca odbywała się na wysokim poziomie, musimy na poważnie podchodzić do tematu odrobaczania naszych zwierząt.

Źródło: Bukaciarnia.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,175FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,617ObserwującyObserwuj
5,410SubskrybującySubskrybuj

Tempo unijnego eksportu pszenicy zwalnia w ostatnich tygodniach

Według danych Komisji Europejskiej kraje UE wyeksportowały w tygodniu kończącym się 11-go kwietnia tylko 142,9 tys. ton pszenicy miękkiej. Wynik ten zostanie najpewniej skorygowany...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE