Odstrzelono ponad 1000 dzików. Producenci: to za mało

Całkowita liczba dzików planowanych do odstrzału sanitarnego do marca 2017 r. wynosi 7468 dzików w województwach lubelskim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim, i warmińsko-mazurskim. Do tej pory w ramach odstrzału sanitarnego pozyskano 1074 dzików – poinformował resort rolnictwa.

 

\"\"

 

– Odstrzał sanitarny dzików jest realizowany na podstawie rozporządzenia ministra rolnictwa z 19 lutego i ma na celu zmniejszenie gęstości populacji dzika do co najwyżej 0,5 osobnika na kilometr kwadratowy na określonych obszarach – wyjaśnia ministerstwo.

Odstrzał przeprowadzony jest w 50-kilometrowym pasie wzdłuż granicy z Białorusią i Ukrainą. Obejmie 312 gmin, z tego 78 objętych jest restrykcjami. Wyłączone maja być parki narodowe.

Do tej pory w Polsce odnotowano 93 przypadki ASF u dzików i trzy ogniska u świń. Wirus pojawił się u zwierząt w pasie 25 km od granicy z Białorusią.

Resort rolnictwa dokonało oceny realizacji odstrzału.

– Stwierdzono, że w zakresie redukcji pogłowia dzików konieczne jest zacieśnienie współpracy z Ministrem Środowiska, w tym przede wszystkim w kwestii zmiany przepisów dotyczących  szacowania szkód łowieckich w uprawach i płodach rolnych. Nowe rozwiązania prawne w tym zakresie powinny uwzględniać oczekiwania rolników i regulować zagadnienia odszkodowań w sposób kompleksowy. Przede wszystkim szkody powinny być szacowane przez obiektywnych i niezależnych ekspertów, a nie jak dotychczas przez przedstawicieli zarządców lub dzierżawców obwodów łowieckich. Pozwoli to na obiektywną i rzetelną wycenę poniesionych przez rolnika strat – czytamy w komunikacie resortu rolnictwa.

Producentom trzody chlewnej nie podoba się jednak opieszałość w wykonaniu odstrzału sanitarnego w zakładanej wcześniej przez resort liczbie 40 tys. sztuk dzików.

Stowarzyszenie Producentów Trzody Chlewnej „Podlasie” uważa, że odstrzał należy wprowadzić bezwzględnie i natychmiast w planowanej ilości 40000 sztuk dzików. "Jedynie wtedy Polska już w 2017 może liczyć na uwolnienie się od ASF".

Stowarzyszenie podkreśla, że od dwóch lat brak zdecydowanej redukcji dzików skutkuje właśnie tym, że ASF dzików stale się na Podlasiu rozprzestrzenia, zajmując coraz to nowe gminy, powodując wielomiliardowe straty w gospodarce kraju.

– Stale nadmierna populacja dzików nie pozwala na uwolnienie Polski od ASF. Zwlekanie z odstrzałem sanitarnym 40000 dzików powoduje to, że zamiast redukcji populacji dzika stale mamy do czynienia z planowym namnażaniem tych inwazyjnych dzikich zwierząt – czytamy w komunikacie SPTCh.

oprac. Kamila Szałaj

Redakcja AgroNews, fot.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here