Oferujesz środki ochrony roślin w Internecie? – Pamiętaj o swoich obowiązkach!

Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa przypomina, że nieprzestrzeganie zasad oferowania do sprzedaży środków ochrony roślin w Internecie grozi odpowiedzialnością administracyjną (m.in. art. 75 ust. 1 pkt 2,  art. 76 ust. 1 pkt 5 lit. d, art. 76 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin).

Co należy do Twoich obowiązków jeśli oferujesz środki ochrony roślin w Internecie?

  • Wpis do rejestru – sprzedawca wykonujący działalność regulowaną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców, w zakresie wprowadzania środków ochrony roślin do obrotu zobowiązany jest do posiadania wpisu do rejestru przedsiębiorców wykonujących działalność w zakresie wprowadzania środków ochrony roślin do obrotu lub konfekcjonowania tych środków (art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin).
  • Numer identyfikacji podatkowej (NIP) – sprzedawca oferujący środki ochrony roślin nie może być anonimowy i powinien umieszczać w ofercie co najmniej nazwę swojej firmy, numer identyfikacji podatkowej (NIP) oraz siedzibę albo adres (art. 20 ust. 3 ustawy z 16 marca 2018 r. Prawo Przedsiębiorców).
  • Sprzedaż zarejestrowanych środków ochrony roślin – sprzedawca oferuje do sprzedaży wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu w Polsce przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, umieszczone w rejestrze pod linkiem: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/rejestr-rodkow-ochrony-roslin (art. 28 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 z dnia 21 października 2009 r., dotyczącego wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin i uchylającego dyrektywy Rady 79/117/EWG i 91/414/EWG).
  • Weryfikacja czy nabywca posiada certyfikat ukończenia szkolenia – sprzedaż środków ochrony roślin dla użytkowników profesjonalnych wymaga weryfikacji, czy nabywca posiada certyfikat ukończenia szkolenia w zakresie środków ochrony roślin (art. 28 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin).
  • Dowód zakupu dla klienta – sprzedawca środków ochrony roślin jest zobowiązany do prowadzenia i przechowywania przez co najmniej pięć lat dokumentacji dotyczącej wprowadzanych do obrotu środków ochrony roślin. Takim dokumentem może być paragon lub faktura (art. 67 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 z dnia 21 października 2009 r.)
  • W ofercie internetowej zamieszczanie niezbędnych klauzul informacyjnych – sprzedawca wykonujący działalność gospodarczą w zakresie wprowadzania środków ochrony roślin do obrotu, w przypadku składania oferty zawarcia umowy na odległość, zobowiązuje się do podania w treści ogłoszenia, że nabycia środków ochrony roślin mogą dokonywać jedynie osoby pełnoletnie i posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin określone w art. 28 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin (art. 25 ust. 3 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin).

Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa przypomina, że nieprzestrzeganie zasad oferowania do sprzedaży środków ochrony roślin w Internecie grozi odpowiedzialnością administracyjną (m.in. art. 75 ust. 1 pkt 2,  art. 76 ust. 1 pkt 5 lit. d, art. 76 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin).

Masz podejrzenie, że oferta środka ochrony roślin w Internecie narusza przepisy?

Informacje o wszelkich przypadkach oferowania do sprzedaży środków ochrony roślin z naruszeniem ww. przepisów należy zgłaszać do najbliższej jednostki PIORiN (wykaz dostępny jest pod linkiem: http://piorin.gov.pl/wiorin/

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KRUS: Od 1 marca obowiązują nowe kwoty przychodu

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od 1 marca 2024 r. zmieniają się kwoty miesięcznego przychodu powodujące zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych.  Od 1 marca 2024...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics