Ogłoszenia stanu klęski żywiołowej póki co nie będzie!

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki wraz z dyrektorem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Januszem Skulichem odbyli kolejną wideokonferencję z wojewodami.

 

\"\"
Minister Sawicki i dyrektor RCB Skulich podczas wideokonferencji z wojewodami

 

– Z meldunków jakie uzyskaliśmy od wojewodów wynika, że susza dotknęła uprawy na obszarze około 800 tysięcy hektarów, a wstępne szacunki strat opiewają na kwotę blisko 550 milionów złotych – poinformował minister.

– Poprosiłem dziś o uzupełnienie meldunków o stratach na najbliższy poniedziałek, abym mógł przedstawić informację na wtorkowym posiedzeniu rządu. Na tym posiedzeniu będziemy się analizowali skalę suszy i formy pomocy poszkodowanym – powiedział szef resortu rolnictwa.

Szef resortu rolnictwa zwrócił również uwagę, że  będzie opublikowany kolejny meldunek IUNG-PIB w Puławach. Według ministra wszystko wskazuje na to, że oprócz wcześniej objętych suszą upraw zbóż, rzepaku, prawdopodobnie w kolejnych meldunkach będzie to już kukurydza i rośliny pastewne oraz warzywa i okopowe.
– Te informacje i meldunki nie są jeszcze ostateczne. Dopiero kiedy prace zakończą komisje będzie można tak naprawdę podać wiarygodne dane – podkreślił minister.

Minister Marek Sawicki odniósł się także do słów polityków PiS na temat działań podejmowanych przez rząd w sprawie suszy.

– Wartość start jakie ponieśli rolnicy w roku 2006 szacowana była na ponad 3,5 mld złotych, a rolnikom wypłacono 418 mln złotych. Wnioski suszowe w 2006 roku przyjmowane były do 29 października, a pierwsze płatności z tego tytułu rolnicy zaczęli otrzymywać po 15 listopada, ostatnie w styczniu 2007 roku. Z pewnością nie będziemy czekali tak długo jak PiS z pomocą rolnikom, z pomocą finansową – zapewnił minister Marek Sawicki.

Jednocześnie szef resortu podkreślił, że pracuje obecnie około 800 komisji szacujących straty, a po następnym komunikacie IUNG-PIB będzie ich o kilkadziesiąt więcej i dopiero po zakończeniu ich prac będzie znana ostateczna skala start.

Źródło i fot.: MRiRW
Redakcja AgroNews,
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here