Ogromne straty po przymrozkach i gradobiciach na Lubelszczyźnie. Na jaką pomoc mogą liczyć sadownicy?

Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski oraz wicewojewoda Andrzej Maj spotkali się w poniedziałek z samorządowcami z gmin dotkniętych skutkami niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.

Pomoc dla gospodarstw dotkniętych zjawiskami atmosferycznymi
Ogromne straty po przymrozkach i gradobiciach na Lubelszczyźnie. Na jaką pomoc mogą liczyć sadownicy?

W ostatnim czasie państwa gminy, powiaty, jednostki administracyjne, były dotykane różnego rodzaju niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi. Cały czas monitorujemy sytuację. Klimat zmienia się na naszych oczach, mają miejsce anomalie pogodowe, a w związku z tym, tak nieprzyjemne zdarzenia dotykają państwa „małe ojczyzny”, ich mieszkańców, gospodarstwa, sady – powiedział wojewoda lubelski Krzysztof Komorski.

W spotkaniu udział wzięli również Dyrektor Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie Henryk Smolarz, Dyrektor Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Andrzej Romańczuk oraz Dyrektor Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Mateusz Winiarski.

W bieżącym roku pierwsze informacje nt. strat w gospodarstwach rolnych pojawiły się pod koniec kwietnia, po przymrozkach które wystąpiły w dniach 23-26 kwietnia. Pierwsze zgłoszenia otrzymaliśmy już 24 kwietnia, z gmin: Niedrzwica Duża, Chodel, Opole Lubelskie. W chwili obecnej, czyli według stanu na dzień 20 czerwca, 145 gmin z terenu województwa lubelskiego zgłosiło straty (68% wszystkich gmin), są to gminy położone na terenie wszystkich powiatów. W 137 gminach były to straty spowodowane przez przymrozki  wiosenne. Dodatkowo w maju pojawiły się opady gradu, które zgłosiło 21 gmin w powiatach opolskim, lubelskim parczewskim, włodawskim, ryckim, łukowskim, zamojskim, hrubieszowskim i chełmskim. W 13 z tych gmin wystąpiły wcześniej straty spowodowane przymrozkami wiosennymi.

Największe straty wystąpiły w sadach i na plantacjach owoców jagodowych, w których wystąpiły obydwa zjawiska, najpierw przymrozki później gradobicie.

Straty w uprawach na Lubelszczyźnie wyniosły 35 526 000 zł

Do dnia sporządzania informacji 18 gmin przekazało łącznie 175 protokołów z szacowania strat.

Ze wstępnych, częściowych raportów przesłanych przez 64 ze 145 urzędów gminnych zaangażowanych w proces szacowania strat wynika, że szkody spowodowane niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi dotknęły 3 750 gospodarstw rolnych, powierzchnia uszkodzonych upraw wynosi ponad 5 750 ha, a wartość oszacowanych strat to ponad 35 526 000 zł.

Mając na względzie trwające prace komisji oraz brak ostatecznych danych sporządzonych w oparciu o protokoły szacowania strat należy domniemywać że powyższe wartości start ulegną znacznemu zwiększeniu.

Możliwe formy pomocy

  1. ARiMR – kredyt preferencyjny zarówno obrotowy na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej jak i na odtworzenie środków trwałych. Jednym z warunków ubiegania się o ten kredyt jest dołączenie do wniosku protokołu oszacowania szkód.
  2. KRUS – udzielenie przez Prezesa KRUS (na indywidualny wniosek rolnika) odroczenia terminu płatności składek i rozłożenia ich na dogodne raty, a także ich umorzenia,
  3. samorządy – udzielenie przez wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast ulg w podatku rolnym, na indywidualny wniosek producenta rolnego.
  4. KOWR – na podstawie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa może być zastosowane odroczenie i rozłożenie na raty płatności z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy nieruchomości rolnej należącej do Skarbu Państwa. Ulgi w opłatach czynszu a także umorzenie raty płatności czynszu z tytułu umów dzierżawy.

Źródło: Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

W ciągu 5–10 lat spodziewane duże wzrosty sprzedaży żywności ekologicznej

Już blisko 80 proc. polskich konsumentów deklaruje kupowanie żywności ekologicznej – wynika z badania przeprowadzonego dla Polskiej Izby Żywności Ekologicznej przez Stowarzyszenie Delta Partner. Ten odsetek sukcesywnie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics