Okres epidemii to zły czas na wypowiadania umów dzierżawcom ziemi

Epidemia koronawirusa podkreśliła znaczenie sektora rolno-spożywczego w utrzymaniu bezpieczeństwa żywnościowego kraju. Jednocześnie wielu rolników zmagać się będzie zarówno z bezpośrednimi skutkami epidemii (konieczność zapewnienia bezpieczeństwa, ciągłość pracy w okresie zachorowań czy kwarantanny) jak i pośrednich (np. ASF). Dla hodowców dzierżawiących ziemię dodatkowym obciążeniem jest wygasanie umów o dzierżawę ziemi. Jak dotychczas Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa nie wystosował swojego stanowiska związanego z przedłużeniem umów. Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej postuluje by na czas epidemii i uporania się z jej skutkami wypowiadanie umów dzierżawnych zawiesić.

rolnik, rolnictwo, dzierżawa, POLPIG

Obserwowanym w gospodarkach które epidemię mają za sobą (np. Chiny) zjawiskiem jest spadek produkcji rolnej, podniesienie cen i konieczność importu żywności. Ten scenariusz może być również realny w krajach UE w tym w Polsce. W liście do premiera Mateusza Morawieckiego pośród szeregu postulatów mających wesprzeć polskich producentów żywności, POLPIG wraz z innymi organizacjami branżowymi, zaapelował o wstrzymanie wypowiadania umów dużym gospodarstwom rolnym.

Gospodarstwa te są fundamentem zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego Polski i standardów umożliwiających wprowadzenie rygorów produkcji decydujących o stabilności dostaw zarówno podczas kwarantanny jak i obrony przed ASF.

Aby utrzymać tą stabilność niezbędne jest zatrzymanie wypowiadania umów dzierżawy oraz ustalenia nowych dat obowiązywania trwających umów dzierżawy pomiędzy KOWR oraz dzierżawcami.

Minister rolnictwa: wnioskujemy do KE o pomoc dla rolników w związku z koronawirusem

POLPIG apeluje, by umożliwić rolnikom dalsze gospodarowanie ziemią

POLPIG apeluje by, w momencie gdy umowy wygasły, a KOWR nie przejął jeszcze nieruchomości umożliwić rolnikom dalsze gospodarowanie ziemią w celu zachowania ciągłości prowadzonej w nich produkcji mleka, mięsa i zbóż.

Apele o zamrażania planowanych zmian w rolnictwie pojawiają się w wielu krajach Unii. Przykładem jest wniosek federacji COPA-COGECA by Komisja Europejska na czas epidemii wstrzymała się publikacją nowych regulacji tzw. zielonego ładu.

Redakcja AgroNews, fot. Claas

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Coraz wyższe straty drobiu w Azji

W Japonii wirus grypy ptaków powoduje coraz większe straty w stadach drobiu, w szczególności na fermach utrzymujących kury nioski. Ministerstwo rolnictwa Japonii zwołało nadzwyczajne...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics