Olbrzymi pożar gospodarstwa: spalona trzoda, poparzone bydło

Pogorzelcy z Małego Głęboczka proszą wszystkich o pomoc. Podczas pożaru, który wybuchł w gospodarstwie stracili wszystko: zwierzęta, sprzęt a nawet tegoroczne zbiory.

Walka z ogniem zaczęła się po godzinie 15.00 14 sierpnia 2020 roku. Upał i susza nie pomagały w nierównym boju wielu zastępów strażaków z okolicznych wiosek i miast. Z gospodarstwa rolnego Państwa Czaplińskich pozostał na całe szczęście prawie nietknięty dom mieszkalny. Stopiły się rynny, elewacja budynku wymaga naprawy.

Pożar strawił wszystko

Spłonęło wszystko inne: stodoła, obora, chlew, w ogniu i dymie zginęło kilkadziesiąt sztuk bydła oraz trzody. Zwierzęta ratowali gospodarze i sąsiedzi wraz z zastępami strażaków wyganiając je w pole. Z tego, co udało się uratować i zebrać z okolicznych pól część zwierząt ma poważne poparzenia, część się zaczadziła i zdechła, część obecnie walczy o życie… Straty są ogromne.

Kolejny tragiczny rozdział tej historii: Państwo Czaplińscy właśnie zakończyli żniwa. Całe zbiory zboża umieścili w budynkach gospodarczych. Wszystko spłonęło. Podobnie słoma. Oni stracili wszystkie plony tego roku, a zwierzęta pożywienie i dach nad głową.

Wszystkie maszyny rolnicze, łopaty, wiadra, osprzęt niezbędny do hodowli zwierząt – wszystko spłonęło.

Straty na chwilę obecną są nie do oszacowania.

Lokalna społeczność włącza się i pracą rąk własnych pomaga uprzątnąć pogorzelisko. Lokalni rolnicy dzielą się plonami. To jednak kropla w morzu potrzeb.

Zwierzęta bez dachu nad głową

Na chwilę obecną zwierzęta nie mają dachu nad głową. Z budynków pozostały ruiny, ze stodoły jedynie klepisko. Trzeba od początku zbudować stodołę, oborę i dać zwierzętom dach nad głową. Pomoc lokalnych rolników wystarczy na chwilę. Gospodarze muszą zapewnić im pożywienie na cały rok.

Jeżeli ktoś z Was może pomóc, może to zrobić poprzez zbiórkę prowadzoną na  https://pomagam.pl/malygleboczek

Zebrane środki zostaną wykorzystane na odbudowę domu dla zwierząt – stodoły i obory oraz na zaopatrzenie gospodarstwa w pożywienie dla zwierząt na zimę. Rodzina wyraziła zgodę na zamieszczenie zdjęć spalonego dobytku.

Źródło: pomagamy.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here